Gilotyna do papieru (zwana potocznie obcinarką) to urządzenie równie przydatne w biurze, szkole czy w domu. Pozwala na precyzyjne i szybkie cięcie arkuszy oraz dodatkowe prace wykończeniowe (np. podczas laminowania).

Szukasz dobrej gilotyny? Nie wiesz jaki model wybrać? Gubisz się w dziesiątkach podobnych modeli? Nasz poradnik pomoże Ci wybrać odpowiednią gilotynę do papieru i wskaże, na co zwrócić uwagę podczas zakupu.

 

Bezpieczeństwo

Zacznijmy od najważniejszego: bezpieczeństwa. Gilotyna to narzędzie wykorzystujące ostrza tnące. Zatem z samej definicji jest to urządzenie potencjalnie niebezpieczne. Nie trudno o zacięcie, a w skrajnych przypadkach wręcz utratę palca.

Są jednak sposoby na podniesienie poziomu bezpieczeństwa. Kupując gilotynę zwróć uwagę na to, czy posiada ona dwa poniższe elementy.

Osłona noża
Każda ręczna gilotyna do papieru bezwzględnie powinna posiadać osłonę ostrza noża. Zmniejsza ona w znaczący sposób ryzyko kontaktu ostrza z dłonią.

W podstawowej formie osłona to plastikowa tafla umieszczona między nożem a blatem. Dobrze aby była stosunkowo wysoka, co ochroni nasze palce także gdy nóż znajduje się w podniesionej pozycji.


gilotyna do papieru - osłona ostrza


Bardziej zaawansowane osłony to osłony automatyczne – przytwierdzone do noża i odsłaniające go dopiero w trakcie wykonywania cięcia. Ten typ osłony jest skuteczniejszy, ale posiadają go jedynie wysokiej klasy gilotyny.


gilotyna do papieru - osłona automatyczna


Antypoślizgowe nóżki
Istotnym elementem zwiększającym stabilność (a co za tym idzie, także bezpieczeństwo), są antypoślizgowe nóżki. Powinny być one rozstawione w taki sposób, aby blat gilotyny nie przechylał się na boki. Całość nóżek (lub podkładki) powinny mieć także odpowiednią fakturę i być wykonane z materiału minimalizującego ryzyko poślizgu.

 

Wygoda i wydajność

Obcinarka nie jest urządzeniem automatycznym i do działania wymaga naszej pracy. A pracę należy sobie ułatwiać. Stąd też warto zwrócić uwagę na wygodę obsługi gilotyny oraz jej wydajność.

Wyprofilowany uchwyt
Uchwyt ramienia tnącego musi dobrze leżeć w dłoni. Jest to szczególnie ważne w przypadku urządzeń o tnących jednorazowo kilkadziesiąt arkuszy papieru. Prawidłowo wyprofilowany uchwyt zmniejszy obciążenie naszej ręki i nadgarstka, a także pomoże prawidłowo poprowadzić rękę w trakcie wykonywania cięcia.

Dodatkowym plusem jest wykonanie uchwytu z tworzywa, które ma pewne właściwości antypoślizgowe (np. jest gumowane). Dodatkowo zwiększy to pewność uchwytu.


gilotyna do papieru - uchwyt ramienia


Solidna budowa i ramię tnące
Blat i ramię powinny być w całości wykonane z metalu. Zapewni do odpowiednią sztywność całej konstrukcji oraz silne mocowanie obu elementów. Wpływa to także bezpośrednio na wydajność: solidne urządzenie z dobrym ostrzem jest w stanie przeciąć jednorazowo więcej arkuszy.

 

Precyzja

Popularne formaty rozrysowane na blacie
Blat powinien zawierać nie tylko linijkę, ale także rozrysowane podstawowe formaty ISO. Dzięki temu szybko dopasujemy papier do pożądanej wielkości, bez posiłkowania się dodatkowymi tabelami.


Ogranicznik
Ogranicznik formatu jest konieczny aby zachować powtarzalność cięcia. Powinien on przesuwać się swobodnie wzdłuż poziomej linijki i posiadać możliwość zablokowania w ustalonej pozycji. Blokada musi być na tyle mocna, aby uniemożliwić przypadkowe przesunięcie ogranicznika.


Listwa dociskowa
Kolejnym elementem zwiększającym precyzję jest listwa dociskowa. Dociska ona nasze arkusze w trakcie cięcia i w ten sposób zabezpiecza przed ich przesunięciem. Dzięki temu linia cięcia jest prosta i wypada w tym samym miejscu dla każdego arkusza w stosie.

W gilotynach spotkać można dwa rodzaje listw dociskowych: manualne i automatyczne. Pierwszy rodzaj działa niezależnie od ruchu ostrza, drugi jest aktywowany dopiero w trakcie zbliżania się noża do arkuszy.

 

Oszczędność miejsca

Trymer i gilotyna 2w1
Gilotyny i trymery oferują nieco inne możliwości cięcia papieru. Chcesz mieć oba urządzenia pod ręką? Nie masz odpowiedniej ilości miejsca na każde z nich? Rozwiązaniem będzie urządzenie 2w1, takie jak Wallner GT 320.

Ciekawą funkcją jest możliwość rozłączenia modułu gilotyny od modułu trymera. Dzięki temu dwie osoby mogą docinać papier w tym samym czasie.


Gilotyna A4 10k Wallner GT320
  • 324,40 zł 263,74 zł netto
  • Promocja 266,01 zł / szt 216,27 zł netto
Do ulubionych


Składana osłona
To funkcja istotna jeżeli mamy zamiar zakupić małą gilotynę, która będzie używana sporadycznie. Składana osłona ostrza pozwoli na łatwiejsze przenoszenie i schowanie gilotyny (np. w szafce). To szczególnie przydatna możliwość w warunkach domowych. Minimalizujemy w ten sposób możliwość kontaktu gilotyny i małych dzieci.


Gilotyna A4 10k Fellowes Fusion
  • 313,31 zł 254,72 zł netto
  • Promocja 256,91 zł / szt 208,87 zł netto
Do ulubionych

 

 

Format

Do większości zastosowań domowych idealnie nada się gilotyna formatu A4. Długość cięcia takich gilotyn to z reguły ponad 300 mm, zatem mogą posłużyć także do cięcia na pół większych formatów (np. A3).

Jeżeli jednak chcesz zachować możliwość cięcia większych formatów, a także łatwego docinania pod kątem, to wybierz większą gilotynę formatu A3.