Papier kancelaryjny wykorzystywany jest do pisania różnego rodzaju akt urzędowych, podań, wniosków, referatów i wielu innych mniej lub bardziej ważniejszych pism. Zastosowanie znajduje w wielu miejscach takich jak: szkoły, prywatne przedsiębiorstwa, urzędy czy sekretariaty. Jeżeli chcecie się dowiedzieć, czym tak właściwie jest papier kancelaryjny, a także jakie są jego zastosowania, to świetnie trafiliście. W naszym artykule znajdziecie odpowiedź na powyższe pytania.

Zatem, czym tak właściwie jest papier kancelaryjny? Otóż papier kancelaryjny – zwany również papierem podaniowym – wyróżnia się tym, że posiada zadrukowaną powierzchnię. Na rynku znajdziemy dwa typy papieru kancelaryjnego: w linię oraz w kratkę. Poniżej w tekście znajdziecie również informację czym różni się papier kancelaryjny od białego papieru ksero.

Zastanawiacie się, do czego służy papier kancelaryjny? Już spieszymy z odpowiedzią. Wbrew pozorom nie jest on wykorzystywany jedynie w kancelariach. Papier podaniowy umożliwia komfortowe tworzenie odręcznych pism. Wysoka jakość oraz nadrukowana liniatura sprawiają, że zapiski są czytelne, wyglądają estetycznie i profesjonalnie. Powyższe cechy umożliwiają utrzymać treść naszych wniosków lub innych dokumentów w schludnie wyglądających rzędach.

Papier kancelaryjny marki Interdruk

Papier kancelaryjny marki Interdruk występuje w dwóch najpopularniejszych formatach: A3 (297 x 420 mm) oraz A4 (210 x 297 mm). Papier podaniowy A3, jest doskonałym wyborem jeżeli nie chcemy poszczególnych arkuszy łączyć za pomocą zszywacza. Duży rozmiar pozwala na rozplanowanie przestrzeni, co z pewnością przełoży się na lepszą czytelność tekstu.

Papier kancelaryjny A3 linia Interdruk (100)
 • 23,73 zł 19,29 zł netto
 • Promocja 18,98 zł / szt 15,43 zł netto
Do ulubionych

Papier kancelaryjny bardzo często wykorzystywany jest w różnego rodzaju kancelariach, sekretariatach, lub innych miejscach, gdzie wnioski, lub podania pisze się odręcznie. Niezmiennie od wielu lat papier podaniowy cieszy się popularnością na uczelniach i w szkołach. W tych miejscach szczególnie przywiązuje się dużą wagę do wypracowań lub innych form pisemnych wypowiedzi. Nie od dziś przecież wiadomo, że referaty lub inne pisma pisane odręcznie wymagają większego zaangażowania od tych tworzonych na komputerze. Nadrukowana na papierze kancelaryjnym liniatura w kratkę lub linię pozwala właśnie na stworzenie estetycznego pisma.

Papier kancelaryjny A3/500 kratka Interdruk
 • 98,39 zł 79,99 zł netto
 • Promocja 78,71 zł / szt 63,99 zł netto
Do ulubionych

W zależności od formatu, a także producenta papier kancelaryjny może być pakowany po 100 lub 500 arkuszy (500 arkuszy, to inaczej jedna ryza papieru). Arkusze podaniowe marki Interdruk charakteryzują się solidnym wykonaniem, a dzięki temu także wytrzymałością. Od zwykłego białego papieru ksero różnią się przede wszystkim tym, że posiadają nadruk. Co ważne cechują się one również niższą gramatura, która w ich przypadku wynosi 60 g/m2. To dzięki niej papier jest delikatniejszy w dotyku.

Papier kancelaryjny A4 kratka Interdruk (500)
 • 50,89 zł 41,37 zł netto
 • Promocja 40,71 zł / szt 33,10 zł netto
Do ulubionych

Papier kancelaryjny w kratkę doskonale sprawdzi się do sporządzania zapisów matematycznych oraz różnego rodzaju wykresów. Z kolei papier kancelaryjny w linię będzie idealnym wyborem do tworzenia wypracowań i referatów. Jednak jego zastosowanie zależy od naszych indywidualnych preferencji.

Różnice pomiędzy papierem kancelaryjnym a papierem ksero

Jaku już wcześniej wspomnieliśmy, papier kancelaryjny od zwykłego papieru ksero różni się przede wszystkim nadrukowaną liniaturą w kratkę lub linię. Kolejną istotną różnicą pomiędzy nimi jest gramatura. W przypadku papieru kancelaryjnego wynosi ona zazwyczaj 60 g/m2, natomiast standardowy papier ksero posiada gramaturę 80 g/m2 lub wyższą.

Gładka powierzchnia papieru podaniowego sprawia, że po jego powierzchni pisze się płynnie. To z kolei przekłada się na komfort podczas pisania. Arkusze posiadają odpowiedni poziom chłonności, dzięki czemu zarówno tusz, jak i atrament nie przesiąkają na drugą stronę i nie rozmazują się. Wszystkie powyższe cechy umożliwiają tworzenie czytelnych, profesjonalnych i estetycznie wyglądających dokumentów, które z pewnością przyciągną uwag odbiorcy.

Zastosowanie papieru kancelaryjnego

Zdążyliśmy już zauważyć, że papier kancelaryjny wykorzystywać możemy do wielu rodzajów pism. Jego wszechstronność pozwala na sporządzanie schludnych oraz przykuwających wzrok pisemnych form wypowiedzi takich jak:

 • Oficjalne podania
 • Pisma urzędowe
 • Wypracowania
 • Planów i projektów (nie tylko tych budżetowych)
 • Prac zaliczeniowych
 • Notatek

Zastosowań papieru kancelaryjnego jest bardzo wiele, powyżej wymieniliśmy tylko najpopularniejsze z nich. Tak naprawdę wykorzystywać go możemy do wielu innych rozwiązań. To zależy tylko i wyłącznie od nas samych czy tworzyć będziemy na nim listy zakupów, notatki, pisać wypracowania, a może tworzyć podania do urzędów.

Podsumowanie

Papier kancelaryjny to nic innego, jak zadrukowane arkusze. Korzystanie z niego z pewnością podnosi estetykę odręcznie pisanych dokumentów. Linie lub kratki pozwolą Ci utrzymać równe i estetyczne pismo, co nie zawsze jest możliwe w przypadku wykorzystania białych arkuszy papieru. Dlatego zawsze warto mieć pod ręką kilka arkuszy lub opakowanie papieru kancelaryjnego.