Obecnie zszywacze są nieodłącznym elementem wyposażenia każdego biura. W zależności od modelu umożliwiają szybkie i łatwe łączenie mniejszej bądź większej ilości kartek. W naszym artykule opowiemy o historii wynalezienia zszywaczy, a także przedstawimy ich najpopularniejsze rodzaje.
Na początku wyjaśnijmy, czym tak właściwie są zszywacze. Otóż zszywacze, to urządzenia mechaniczne, które łączą ze sobą kartki papieru, lub innego materiału, wbijając cienką metalową zszywkę przez arkusze i zaginając jej końce. Decydując się na zakup zszywacza powinniśmy pod uwagę wziąć między innymi: maksymalną ilość kartek, jakie jest w stanie zszyć, długość ramienia (zbyt krótkie ramię może utrudnić pracę), rozmiar zszywek, jakie obsługuje oraz rodzaj zszywania.
Za pierwszy znany ludzkości model zszywacza uznaje się ten wyprodukowany ręcznie dla Ludwika XV. Jednak wraz z nieustająco rosnącym wykorzystaniem papieru pojawiła się potrzeba wynalezienia zszywacza bardziej wydajnego. Przełom nastąpił w dopiero w XIX wieku kiedy to Amerykanin George McGill uzyskał patent na swoje urządzenie zwane prasą zszywającą. W kolejnych latach wyposażono ja w doskonale znane nam dzisiaj zszywki i kasety ze zszywkami.
Ciekawostką jest fakt, że słowa zszywacz jako określenie maszyny do spinania papierów cienkim metalowym drutem użyto dopiero w 1901 roku w reklamie w amerykańskim Munsey's Magazine.
Zszywacz to narzedzie iezastąpione w kazdym biurze. Jego głównym zadaniem jest łączenie papieru za pomocą zszywek, dzięki czemu w szybki i prosty sposób możemy stworzyć estetycznie spięte pliki dokumentów, broszury czy oferty. Wyróżnić możemy dwa rodzaje zszywaczy biurowych: elektryczne oraz takie, które obsługujemy za pomocą rąk. Poniżej przedstawiamy oba rodzaje zszywaczy.
Do kategorii zszywaczy biurowych ręcznych zaliczamy wszystkie te modele, które obsługuje się manualnie. Wymagają one fizycznego nacisku, aby zszywki mogły złączyć kartki. Większość ze zszywaczy składa się z ruchomego ramienia z pojemnikiem na zszywki oraz nieruchomej podstawy. Zszywki podawane są za pomocą specjalnej sprężyny. W zależności od modelu są one w stanie spiąć od 5 do nawet 60 arkuszy papieru o standardowej gramaturze (80 g/m2). Występują one w bardzo zróżnicowanej gamie kolorystycznej, dzięki czemu każdy użytkownik może dopasować je do indywidualnych preferencji.
Na wyróżnienie w tej kategorii zasługują również zszywacze archiwizacyjne. Ich cechą charakterystyczną jest stabilna i duża podstawa. Długie, solidne ramię umożliwia użytkownikowi jednorazowo spięcie nawet 260 kartek papieru. W tego rodzaju zszywaczach istnieje możliwość stosowania różnych rozmiarów zszywek. Tego rodzaju zszywacze – jak sama nazwa wskazuje – najczęściej zastosowanie znajdują w archiwizacji dokumentów, gdzie konieczne jest spinanie ze sobą sporych plików dokumentów.
Zszywacze długoramienne to kolejny model, o którym warto wspomnieć. Doskonale sprawdzają się one wszędzie tam, gdzie pojawia się konieczność łączenia dokumentów o niestandardowych formatach. Jednorazowo są one w stanie spiąć do 100 kartek. Każdy zszywacz długoramienny posiada skalę oraz przesuwny ogranicznik, które pozwalają na precyzyjne wyznaczenie miejsca zszycia.
Zszywacze biurowe elektryczne posiadają zasilanie elektryczne, dzięki któremu spinają kartki automatycznie. Z całą pewnością możemy stwierdzić, że ograniczają one do minimum wysiłek podczas łączenia dokumentów. W zależności od modelu zszywacze elektryczne różnią się sposobem zasilania, część z nich działa z użyciem baterii, cześć z pomocą zasilacza.
Jak działa zszywacz elektryczny? Wystarczy plik kartek wsunąć w szczelinę, a zszywacz sam złączy dokumenty zszywką. Dzięki temu proces zszywania jest zdecydowanie szybszy, niż w przypadku użycia standardowego modelu obsługiwanego manualnie. Zszywacze elektryczne dedykowane są one do zszywania większej ilości dokumentów np. raportów, broszur, prezentacji czy ofert. Ich niebywałą zaleta jest to, że są niezwykle proste w obsłudze, a także umożliwiają szybszą, a co za tym idzie efektywniejszą pracę.
Obecnie na rynku mamy dostępne również zszywacze bezzszywkowe. Ich budowa sprawia, że są ekologiczne (nie wymagają stosowana zszywek) bezpieczne w użyciu, a przede wszystkim nie generują dodatkowych kosztów przy użytkowaniu. Zasada ich działania jest bardzo prosta. Zszywacz najpierw wycina w papierze otwór w kształcie języczka, który następnie jest wypychany ku górze. W tym samym czasie tuż przy dolnej krawędzi, przez arkusze przechodzi blaszka z płaskim otworem. Papierowe języczki zostają wepchnięte w otwór blaszki, która następnie wciąga je w dół przez powstałą szczelinę. Gwarantuje to trwałe połączenie ze sobą kilku arkuszy.
Niestety, przy korzystaniu z tego typu zszywacza jesteśmy ograniczeni ilością łączonych dokumentów. Jednorazowo przy użyciu ręcznego zszywacza możemy połączyć ze sobą maksymalnie 5 kartek. Minusem jest również to, że podczas wykonywania łączenia, w arkuszach zostaje wycięty spory otwór, który będzie widoczny również po rozszyciu.
Zszywacze nożycowe to niezwykle funkcjonalne narzędzia, które umożliwiają łączenie ze sobą kartek papieru oraz innych materiałów „w powietrzu”. Ich ergonomiczna konstrukcja sprawia, że umożliwiają one długotrwała pracę bez zmęczenia dłoni. W zależności od modelu są one w stanie zszyć od 12 do 50 kartek papieru. Charakteryzują się one nie tylko wydajnością, ale również wysoką odpornością na uszkodzenia. Najczęściej ten model zszywaczy wykorzystywany jest na magazynach oraz w kwiaciarniach.
Pewnie wielu z Was podczas zakupu zszywacza spotkało się z informacją, która określała sposób zszywania przez dany model. Dlatego też poniżej postanowiliśmy w skrócie wyjaśnić jakie są rodzaje zszywania.
Zszywanie otwarte polega na zaginaniu końcówek zszywki na zewnątrz. Najczęściej zszywanie otwarte możliwe jest w zszywaczach posiadających również możliwość zszywania zamkniętego. Po obróceniu metalowej płytki (trzeba wcisnąć guziczek z metalową sprężynką, która uniesie płytkę do góry), która znajduje się na końcu zszywacza, jesteśmy w stanie zmienić metodę zszywania.
Zszywanie zamknięte jest odwrotnością wyżej wymienionej techniki. Polega ono na zaginaniu zszywek do wewnątrz. Jest to najbardziej popularna metoda zszywania dokumentów.
Innowacyjny system płaskiego zszywania umożliwia zmniejszenie objętości przechowywanych dokumentów nawet o 30%. Jak sama nazwa wskazuje, końcówki dedykowanych tej metodzie zszywek są zaginane na płasko.
Zszywanie tapicerskie możliwe jest tylko i wyłącznie w przypadku zszywaczy, które zostały odpowiednio oznaczone przez producenta. Najczęściej w opicie produktu znajduje się informacja odnośnie możliwości zszywania tapicerskiego. Polega ona na odchyleniu ramienia zszywacza maksymalnie do tyłu, a następnie precyzyjnym przyłożeniu do miejsca, w którym planujemy zrobić łączenie. Kolejnym krokiem jest dociśnięcie ramienia, tak aby zszywka przebiła się przez materiał.
Niezmiennie do wielu lat zszywacz jest narzędziem codziennego użytku zarówno w biurach, szkołach, magazynach czy wielu innych miejscach. Z jego pomocą jesteśmy w stanie w łatwy i szybki sposób trwale połączyć ze sobą kartki papieru. Na rynku znajdziemy wiele zupełnie różnych od siebie modeli, które różnią się miedzy sobą nie tylko kolorem, ale także techniką zszywania oraz przede wszystkim ilością arkuszy, które są w stanie połączyć. Klikając poniższy przycisk, możecie zapoznać się ze wszystkimi modelami zszywaczy.