Ekologiczne rozwiązania budzą coraz większe zainteresowanie. To już nie tylko kwestia opakowania towarów, zastępowania jednorazowych akcesoriów wykonanych z plastiku, czy zmniejszenie zużycia energii. Ważne są wszystkie wybory, jakich dokonujemy na co dzień.
Proekologiczne podejście do pracy jest jednym z trendów, które zostaną z nami na dłużej. Zarówno pracodawcy, jak i pracownicy, chcą wybierać takie narzędzia i materiały, które będą w minimalnym stopniu negatywnie wpływać na środowisko. Na topie są zatem tworzywa biodegradowalne, naturalne lub wyprodukowane z surowców pochodzących z recyklingu.
Równie ważne jest także wybieranie takich produktów, których produkcja nie jest energochłonna. Większe użycie energii elektrycznej i cieplnej podczas wytwarzania przekłada się przecież na emisję CO2 i innych gazów cieplarnianych.
Od kilku lat także akcesoria i produkty biurowe zaczęły przechodzić metamorfozę. Nie brak na rynku ekologicznego papieru ksero, pochodzącego w całości z recyklingu, a akcesoria piśmiennicze można znaleźć także w wariantach wykonanych z tworzyw sztucznych zawierających surowiec powtórnie przetworzony.
To jednak tylko początek. Firma Edding, tworząc nową linię ekologicznych markerów, postanowiła pójść jeszcze dalej. Efektem prac jest seria wyjątkowych markerów permanentnych, zakreślaczy, a także markerów do flipchartów oraz tablic suchościeralnych.
To, co rzuca się w oczy jako pierwsze, to nietypowy kolor korpusu markerów EcoLine. Zwraca on uwagę na fakt, że markery i zakreślacze Edding EcoLine elementy plastikowe mają wykonane w 90% z materiałów pochodzących z recyklingu. Ten imponujący współczynnik robi jeszcze większe wrażenie, kiedy uświadomimy sobie, że 83% tych materiałów to przetworzone ponownie odpady konsumenckie. Mowa tu o kubeczkach po jogurtach, plastikowych torbach czy butelkach – pojemnikach wykonanych z tworzyw sztucznych podlegających recyklingowi.
W zasadzie temat tworzyw sztucznych sam w sobie wystarczyłby, aby markery EcoLine określić jako proekologiczne. Jednak wyróżniają się one jeszcze innymi cechami, które omówimy poniżej.
Markery EcoLine po wyczerpaniu płynu piszącego można w łatwy sposób napełnić. Służą do tego dedykowane pojemniki z tuszem, dzięki którym dodatkowo wydłużymy żywotność markera, a jednocześnie obniżymy koszt eksploatacji. To niewątpliwie ciekawe rozwiązanie dla każdego, kto w pracy intensywnie korzysta z markerów.
Wszystkie markery z linii EcoLine (za wyjątkiem zakreślaczy) oferują także możliwość wymiany końcówek piszących. Jest to element, który w zależności od rodzaju markera i sposobu użycia, potrafi się zużyć tak samo szybko jak tusz. Aby zachować pełną sprawność markera można zatem wymienić nie tylko płyn piszący, ale także jego „stalówkę”.
Opakowania markerów Edding EcoLine są pozbawione tworzyw sztucznych i w całości wykonane z tektury. Dzięki 100% biodegradowalności, dodatkowo podkreślają one proekologiczny charakter linii EcoLine.
Proces produkcji markerów EcoLine jest neutralny dla klimatu zgodnie z wymogami programu Climate Partner. Co to oznacza w praktyce? Climate Partner podsumował ślad węglowy powstały podczas procesu produkcyjnego i w miejscach, gdzie było to możliwe został on zmniejszony. Pozostały ekwiwalent jest „niwelowany” poprzez udział firmy Edding w jednej z akcji ekologicznych, organizowanych przez Climate Partner na całym świecie. W tym przypadku mowa o zalesianiu lasów tropikalnych w Brazylii, co pozwoli na zrekompensowanie wpływu procesu produkcyjnego na środowisko naturalne.
Tym, co szczególnie wyróżnia linię EcoLine, jest szereg nagród i odznaczeń, jakimi została ona uhonorowana. Począwszy od eko-znaku Blauer Engel, który został przyznany zakreślaczom Edding EcoLine, poprzez wyróżnienie Green Brands, nagrodę German Federal Award Ecodesign Product, certyfikat ISO 5001, po certyfikat Climate Neutral Climate Partner. Wszystkie te odznaczenia świadczą o wyjątkowości tej linii produktów.
Warto podkreślić także fakt, że markery i zakreślacze EcoLine są produkowane w Niemczech, a konkretnie w Bautzen (Budziszynie). Ma to przełożenie nie tylko na utrzymanie efektywnego energetycznie procesu produkcji, ale także na jakość wykonania.
Markery permanentne Edding EcoLine to idealne rozwiązanie w sytuacji, kiedy chcemy coś trwale oznaczyć lub opisać. Pozwalają one na pisanie nie tylko po papierze, ale także plastiku, metalu, drewnie, szkle oraz skórze i kartonie. Innymi słowy: jeżeli powierzchnia nie jest przesadnie chropowata, mokra lub tłusta, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że nada się do pisania.
Tusz markerów jest szybkoschnący, ale zarazem wytrzymały na rozcieranie, wodoodporny i nie ulega znacznej degradacji pod wpływem promieni słonecznych. Jest przy tym bezwonny i w składzie nie posiada toluenu i ksylenu, co czyni go bezpiecznym w użyciu.
Markery permanentne Edding EcoLine dostępne są w trzech wariantach: z końcówką okrągłą (Edding 21), ściętą (Edding 22) oraz precyzyjną końcówką 1 mm (Edding 25). Każdy z tych modeli posiada 4 wersje kolorystyczne: czarną, niebieską, czerwoną oraz zieloną.
Zakreślacze Edding EcoLine sprawdzą się w biurze, na sali wykładowej oraz podczas nauki. Wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba wyraźnego oznaczenia istotnych fragmentów tekstu lub ilustracji. Zakreślacze dostępne są w 5 wyrazistych kolorach: niebieskim, pomarańczowym, różowym, żółtym i zielonym.
Specjalna kompozycja tuszu sprawia, że nie przebija on przez papier na drugą stronę. Praktycznym rozwiązaniem jest też kształt korpusu i zatyczki. Są one nie tylko ergonomiczne, ale pozwalają także na zaczepienie zatyczki na po drugiej stronie korpusu w trakcie użytkowania. Minimalizujemy w ten sposób ryzyko jej zagubienia.
Wszyscy, którzy w swoich prezentacjach lub w codziennej pracy wykorzystują flipcharty, wiedzą jak duże znaczenie ma odpowiednia jakość markerów.
Ważne, aby ich tusz nie przebijał przez arkusze bloku, odpowiednio szybko wysychał i nie rozlewał się. Istotna jest także wygoda użytkowania: odpowiednio duża średnica korpusu, dzięki której uchwyt będzie pewniejszy i mniej męczący. Ważnym elementem jest także ekonomiczność. W ferworze rysowania i zapisywania markery zużywają się naprawdę szybko.
Markery do flipchartów z linii EcoLine są dostępne w 4 podstawowych kolorach: czarny, czerwonym, niebieskim i zielonym. Do wyboru są dwa warianty: z końcówką okrągłą (Edding 31) oraz ściętą (Edding 32).
Tak jak w przypadku markerów do flipchartów, tak i również markery suchościeralne Edding EcoLine mogą być nieocenioną pomocą w prowadzeniu szkoleń i prezentacji. Jednak te markery wykorzystują zupełnie inny tusz. Jego skład sprawia, że jest on podatny na ścieranie. Dzięki temu po naniesieniu go na dowolną gładką, nieporowatą powierzchnię, możemy się go łatwo pozbyć.
Możliwość uzupełniania tuszu oraz końcówek piszących sprawia, że to świetne rozwiązanie do sal wykładowych, gdzie tablic suchościeralnych używa się często i z dużą intensywnością. Specjalna formuła tuszu sprawia, że mogą one być także używane do rysowania i pisania po papierze, a zatem nadają się do użytku z flipchartami.
Markery te są dostępne w 4 bazowych barwach (czerń, czerwień, niebieski, zielony) oraz z dwoma rodzajami końcówek (okrągłe – Edding 28m ścięte – Edding 29).