Dziurkacz to jedno z podstawowych narzędzi w pracy biurowej. Nie sposób wyobrazić sobie sortowania i archiwizowania dokumentacji bez jego użycia.
Zapraszamy na przegląd wyjątkowych, wyróżniających się i najciekawszych dziurkaczy. Są to zarówno urządzenia wyróżniające się ceną, designem jak i możliwościami jakie oferują.
Co łączy niemalże wszystkie dziurkacze biurowe? Najczęściej są to urządzenia manualne, skonstruowane na zasadzie dźwigni. Przy ich pomocy można wykonać dziurkowanie papieru (lub innego stosunkowo cienkiego i miękkiego materiału), wykonując dwa otwory o średnicy ok 5.5 mm. Standardowy rozstaw otworów wynosi 80 mm i jest odpowiedni do przechowywania tak przygotowanego dokumentu w segregatorze, skoroszycie lub przy użyciu klipsów archiwizacyjnych.
Dziurkacze są często wyposażone w:
Eagle 709R to ekonomiczny dziurkacz. Pomimo tego, że to najtańsze urządzenie tego typu w naszym przeglądzie, to posiada podstawowe elementy wyposażenia, takie jak listwa formatowa, zdejmowany pojemnik na ścinki oraz wskaźnik środka strony. Konstrukcja dziurkacza została wykonana z lakierowanego metalu.
Jest to dziurkacz niezbyt wydajny (dziurkuje jednocześnie 8 arkuszy) i przeznaczony do sporadycznego użytkowania. Sprawdzi się świetnie jako narzędzie dla ucznia, w biurze o minimalnym obiegu papierowych dokumentów, albo po prostu jako awaryjny, zapasowy dziurkacz.
Dziurkacz jednootworowy, zwany także dziurkaczem konduktorskim ma budowę zgoła odmienną od pozostałych dziurkaczy. Przyjmuje on postać zbliżoną do nożyc, dzięki czemu można go obsługiwać jedną ręką. Dziurkacz taki wykonuje jeden otwór o średnicy 6 mm i potrafi przedziurkować jednocześnie do 6 arkuszy papieru.
To interesująca propozycja do zastosowań artystycznych, rzemieślniczych oraz biurowych. Dziurkacz taki pozwoli na przygotowanie otworów o niestandardowym rozstawie. Może także służyć jako narzędzie zdobnicze.
Oryginalny i nowocześnie zaprojektowany dziurkacz. Eagle P5142 łączy w sobie praktyczność (dużą powierzchnię ramienia) z minimalistyczną formą. Prosty kształt z zaokrąglonymi rogami świetnie współgra z klasycznym i ponadczasowym połączeniem bieli oraz czerni.
Ramię, w całości wykonane z tworzywa sztucznego posiada gładką powierzchnię, co ułatwia utrzymanie go w czystości. Od wewnątrz jego konstrukcja jest wzmocniona przez specjalne żebrowanie. Dziurkacz pozwala na jednorazowe dziurkowanie nawet 25 arkuszy.
Mały, poręczny i kolorowy. To przymiotniki, jakimi można opisać kolejną propozycję marki Eagle. Dziurkacz Eagle 862 stanowi jeden z elementów kolekcji HA!, na którą składają się akcesoria biurowe w wyrazistych, nasyconych kolorach, takich jak żółty, magenta i niebieski.
Dziurkacz ten posiada estetyczne, eliptyczne ramię. Wykonane zostało ono z przyjemnego w dotyku tworzywa. Sprawia to, że użytkowanie tego dziurkacza jest przyjemne nie tylko dla oka.
Taurus PCH-2000 to znakomity kompromis między stosunkowo niską ceną, a wysoką wydajnością. Ten całkiem niedrogi dziurkacz, dzięki swojej konstrukcji oraz dłuższemu ramieniu, pozwala jednorazowo przedziurkować nawet 65 arkuszy standardowego papieru 80g/m2.
Pomimo znacznych rozmiarów, przechowywanie tego dziurkacza nie powinno nastręczać problemów, bo jest wyposażony w blokadę dźwigni. Dzięki temu można go złożyć i w tej postaci przechowywać np. w szufladzie lub szafce.
Dziurkacz tego typu sprawdzi się znakomicie w każdym biurze, gdzie występuje potrzeba częstego i szybkiego przygotowywania dokumentów do archiwizacji (czy to w segregatorach, czy poprzez spięcie np. klipsami archiwizacyjnymi).
Dziurkacz Leitz 5008 to tylko jeden z modeli tej marki, który wyróżnia się wieloma wariantami kolorystycznymi. Dziurkacze 5008 występują w szerokiej gamie kolorystycznej, począwszy od bieli i czerni, poprzez odcienie niebieskiego, czerwieni, różowego, turkusu oraz zieleni. W kolekcji WOW dostępne są także kolory w odcieniach metalicznych.
Sprawia to, że Leitz 5008 może być z powodzeniem dopasowany do każdej aranżacji i wnętrza. Koordynacja z innymi akcesoriami biurowymi? Dopasowanie do kolorów firmowych? Czy po prostu wybór ulubionego koloru? Każda z tych możliwości jest na wyciągnięcie ręki.
Eagle 9401 to reprezentant mniej popularnej grupy dziurkaczy, a chodzi o dziurkacze czterootworowe. Te (przypominające połączenie dwóch tradycyjnych dziurkaczy) narzędzia są przydatne w sytuacji, kiedy konieczne jest szybkie wykonanie standardowego poczwórnego dziurkowania. Co prawda można taki efekt osiągnąć przy pomocy standardowego dziurkacza biurowego, jednak ma to sens jedynie przy niewielkiej ilości arkuszy.
Wykorzystanie dziurkacza 4-otworowego zdecydowanie przyspiesza ten proces i gwarantuje każdorazowe wykonanie otworów równo i zgodnie ze standardem. Eagle 9401 to jeden z najtańszych modeli tego typu. Jeżeli nasza działalność wymaga choćby sporadycznego przygotowywania dokumentów z dziurkowaniem 4-otworowym, to warto rozważyć jego zakup.
Dziurkacz Argo 602011 jest kolejnym dziurkaczem jednootworowym. Różni się jednak znacznie od omawianego powyżej modelu Eagle 9201P. Dziurkacz oferowany przez firmę Argo jest dziurkaczem biurkowym (co oznacza, że nie obsłużymy go jedną ręką) i nie wykonuje on okrągłych otworów.
Dziurkacz ten wycina w papierze otwory o podłużnym, zaokrąglonym kształcie oraz wymiarach 13 x 4 mm. Jest to rozmiar odpowiadający klipsom do identyfikatorów Argo CT 210, CT 211, CT 710, CT905. Przy użyciu tego dziurkacza w szybki, estetyczny i prosty sposób można przygotować identyfikatory, które następnie przypniemy przy pomocy jednego z wyżej wymienionych klipsów.
Dzurkacz Maped 653510 to wyjątkowy model. Działa on w oparciu o mechanizm podwójnej dźwigni, który znacząco zmniejsza siłę potrzebną do jego użycia. W połączeniu z (nietypowym jak na dziurkacz) okrągłym uchwytem minimalizuje to zmęczenie i zwiększa komfort użytkowania.
Dodatkową zaletą jest ogranicznik, który w czytelny sposób prezentuje aktualnie wybrany format poprzez oznaczanie „okienka” w podstawie urządzenia. Wygodne jest także opróżnianie pojemnika ze ścinkami za sprawą wysuwanej szufladki.
Taurus PCH 28902 to prawdziwy tytan wydajności. Pozwala on na przedziurkowanie jednocześnie aż 110 arkuszy! Mocny mechanizm dziurkujący połączony został z solidną obudową. W górnej części mamy długie, metalowe ramię z karbowanym uchwytem. Podstawa posiada antypoślizgową nakładkę z tworzywa sztucznego. Jak na profesjonalny dziurkacz przystało, znajdziemy tutaj nie tylko ogranicznik formatu (pozwalający na ustawienie formatów A4, B5, A5, B6, A6, 3x8 oraz B7) ale także mechanizm regulowania głębokości wsuwania kartek.
Z uwagi na swoje rozmiary dziurkacz ten posiada także blokadę ułożenia dźwigni, która ułatwi jego przechowywanie kiedy nie jest używany. Wszystkie te cechy sprawiają, że dziurkacz ten sprosta niemal każdemu wyzwaniu i sprawdzi się znakomicie jako narzędzie wspierające każdą działalność polegającą na intensywnej obróbce dużej ilości dokumentów (np. biura rachunkowe, firmy zajmujące się archiwizowaniem dokumentacji).