Czy przybory biurowe mogą być ekologiczne? Nawet jeżeli są wykonane z plastiku? Czy warto zmienić przyzwyczajenia i sięgnąć po "zieloną" alternatywę?
Przyjazne środowisku biuro to już nie tylko ekologiczny papier ksero, ale także coraz szersza gama akcesoriów biurowych. Z roku na rok przybywa producentów, którzy prezentują nowe produkty: wytworzone z surowców z recyklingu, oraz recyklingowi podlegające. Takie, których produkcja jest mniej energochłonna, co przekłada się na obniżoną emisję CO2. Oferowane w prostych opakowaniach z jednolitych materiałów takich jak papier, karton lub cienka folia. Opakowaniach które łatwo przetworzyć powtórnie.
Zapraszamy do naszego krótkiego przeglądu ekologiczny artykułów biurowych. Znajdziesz tu zarówno akcesoria takie jak nożyczki do papieru, zszywacze, segregatory, pudła archiwizacyjne, markery i zakreślacze, długopisy oraz ołówki automatyczne.
Leitz Recycle to kolekcja skupiająca szeroką gamę akcesoriów biurowych. Łączy je kilka cech, takich jak:
Segregatory Leitz Recycle wyróżniają się już na pierwszy rzut oka. Stonowana czerń kartonu kontrastuje z białymi okuciami otworu na palce oraz otworów na ringi. W odróżnieniu od tradycyjnych segregatorów, okucia nie zostały wykonane z metalu, a z tworzywa sztucznego. Są skonstruowane w taki sposób, aby ułatwić ich oddzielenie od tektury. Zresztą cały segregator można zdemontować i podzielić na osobne materiały: karton, plastik i metal. Dzięki temu można z łatwością poddać je recyklingowi. Oczywiście wszystkie części kartonowe segregatora powstały z takiego właśnie materiału: w 100% pochodzącego z recyklingu, posiadającego certyfikaty FSC i Blue Engel.
Segregatory Leitz Recycle wyróżniają się także elementami, które nie są widoczne na pierwszy rzut oka. Jednym z nich jest mechanizm 180°, który jest opatentowanym i unikatowym rozwiązaniem firmy Leitz. Specjalna konstrukcja mechanizmu umożliwia otwarcie segregatora nawet 50% szerzej niż w przypadku klasycznego mechanizmu. Dzięki temu przeglądanie i segregowanie dokumentów jest nie tylko łatwiejsze, ale także szybsze.
Przekładki Leitz Recycle są wyjątkowe z dwóch powodów. Po pierwsze: są czarne, a to rzadko spotykany kolor (większość przekładek jest biała lub wielokolorowa). Czerń będzie się jednak znakomicie komponować z kolorem segregatorów i skoroszytów z kolekcji Recycle. Jednocześnie jest to kolor, który pięknie kontrastuje z bielą papieru.
Drugi wyróżnik przekładek Leitz Recycle to materiał, z którego zostały wypropdukowane. Jest to polipropylen (PP) pochodzący aż w 98% z recyklingu. Efektem jest produkt, który nie tylko jest wytrzymały (i pozwala na długotrwałe użytkowanie), ale minimalizuje także ilość nowych surowców potrzebnych do produkcji. Po zakończeniu eksploatacji przekładki można poddać w całości recyklingowi.
W kolekcji Recycle występują cztery zestawy przekładek, zawierające od 10 do aż 31 kart.
Podobnie jak inne produkty z kolekcji, także teczki Leitz Recycle są wykonane z materiałów pochodzących z odzysku. Znajdziemy tu szeroki przekrój teczek, dedykowanych do różnorakich zastosowań. Są to zarówno teczki zawieszkowe, klasyczne teczki kartonowe, teczki kopertowe, teczki zamykane, jak również teczki segregujące oraz teczki z przegródkami.
Leitz Recycle to także akcesoria takie jak choćby zszywacz Leitz 5502 w specjalnej wersji. Łączy on w sbie mechanizm znany z popularnego i cenionego modelu Leitz 5502 z obudową wykonaną z plasitku w 94% pochodzącego z recyklingu. Wspomniany mechanizm pozwala na zszycie jednorazowo nawet do 30 kartek standardowego papieru 80 g/m2.
Przydatną cechą jest także obrotowa stopka, dzięki której możemy zszywać metodą otwartą oraz zamkniętą. Leitz 5502 Recycle pozwala także na zszywanie metodą tapicerską. A rozszywanie? To nie problem, dzięki wbudowanemu w tylnej części rozszywaczowi.
Pojemnik na czasopisma Leitz Recycle wykonany został z lekkiego, ale wytrzymałego polistyrenu (PS). Materiał użyty do produkcji pochodzi w 98% z recyklingu. Pojemnik o przyjemnych dla oka, zaokrąglonych kształtach posiada po bokach delikatne zagięcia, zwiększające jego stabilność. W środkowej częśći znajdziemy natomiast otwór na palec, który ułatwia ściąganie pojemnika z półki.
Kosz na śmieci Leiz Recycle to bardzo praktyczny sposób na gromadzenie odpadów. Jest niewielki i bardzo lekki (350 g). Został wykonany z gładkiego, jednolitego polipropylenu (PP) pochodzącego w 98% z odzysku. Brak ozdobnych przetłoczeń czy otworów sprawia, że utrzymanie kosza w czystości jest niezwykle proste. Czarny, stonowany kolor pozwoli dopasować go do pozostałego wyposażenia.
Czy nożyczki biurowe mogą być pro-ekologiczne? Jak najbardziej! Wystarczy, aby zostały wyprodukowane z odpowiednich materiałów. Stal powinna być w miarę możliwości pozbawiona dodatkowych powłok, a uchwyty wykonane z jednolitego tworzywa, które będzie można łatwiej oddzielić i przekazać do recyklingu.
Przykładem takich nożyczek jest model Grand GR-2825. Ostrza, wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej, zakończone zostały charakterystycznymi uchwytami. Biało-szary materiał powstał z mieszanki tworzywa sztucznego i słomy. Uchwyty są asymetryczne i odpowiednio wyprofilowane, co sprawia, że cięcie jest bardziej komfortowe.
Opakowanie nożyczek to kawałek tekturki z niewielką ilością jednokolorowego nadruku oraz plastikowym klipsem. Z łatwością podzielimy je na osobne materiały i umieścimy w osobnych pojemnikach na odpady.
Nożyczki Maped Essential Green o długości 21 cm, to kolejna "zielona" propozycja. Precyzyjnie naostrzone, zwężąjące się ku końcowi ostrza pozwalają na łatwe, szybkie wycinanie. Połączone zostały z uchwytami wykonanymi z tworzywa pochodzącego w dużej części z odzysku. W przypadku turkusowych nożyczek jest to 60%, zaś w przypadku czarnych 70%.
Maped Advanced Green to propozycja z niego wyższej półki. Tak jak model Essential Green, tak i tutaj mamy do czynienia z uchwytami w 70% wykonanymi z tworzywa pochodzącego z recyklingu. Sa one jednak inaczej ukształtowane. Posiadają ergonomiczny i asymetryczny kształt, który znacząco podnosi komfort użytkowania. W połączeniu z ostrzami wysokiej jakości, sprawia to, że cięcie jest szybkie i przyjemne.
Edding, znany z produkcji wysokiej jakości, profesjonalnych markerów, także przygotował dedykowaną kolekcję produktów ekologicznych: EcoLine. Są to markery permanentne, pisaki do tablic suchościeralnych i flipchartów, a także zakreślacze. Co wyróżnia je na tle innych markerów?
Co roku na świecie produkuje się blisko 50 miliardów długopisów. Większość to proste, często jednorazowe i niskiej jakości "pisadła", które w przypadku zaschnięcia lub wyczerpania tuszu lądują na śmietnisku. To ogromna ilość odpadów. Wybierając pro-ekologiczne długopisy możemy przeciwdziałać takiemu stanowi rzeczy.
Seria długopisów B2P (Bottle to Pen) to odpowiedź firmy Pilot na taką właśnie potrzebę. Zarówno karbowany kształt jak i błękitny kolor korpusów nawiązują do butelek PET, w których sprzedawana jest woda. Nie jest to nawiązanie przypadkowe, albowiem 89% części plastikowych zostało wyprodukowanych właśnie z potwórnie przetworzonych butelek.
Drugą, wyraźnie pro-ekologiczną cechą długopisów jest możliwość wymiany wkładów piszących po wyczerpaniu tuszu. Firma Pilot szacuje, że trzykrotna wymiana wkładu piszącego zmniejsza całkowity wpływ na środowisko aż o 69% w porównaniu z zakupem 3 nowych długopisów.
Skoro długopisy, to dlaczego nie ołówki automatyczne? Okazuje się, że na rynku nie brakuje pro-ekologicznych ołówków.
Pilot także w tym przypadku ma gotową odpowiedź, pod postacią modelu Progrex H-1255L. Jest to ołówek wyprodukowany w 70% z tworzyw pochodzących z recyklingu. Niewątpliwą zaletą tego modelu jest klip (który ułatwia przenoszenie) oraz grip z miękkiego, przyjemnego w dotyku tworzywa.
Ołówki Progrex H-1255L piszą przy użyciu grafitu o średnicy 0.5 mm. Po wyczerpaniu grafitu (tak jak w przypadku większości ołówków automatycznych) można go w łatwy sposób uzupełnić. Pod względem ekologicznym jest to lepsze rozwiązanie niż zakup kolejnych klasycznych, nawet drewnianych ołówków.
Także proste kartony do gromadzenia dokumentacji mogą być ekologiczne. W tym przypadku znaczenie ma nie tylko możliwość recyklingu, ale także pochodzenie kartonu, z którego zostały wyprodukowane.
Świetnym przykładem jest kolekcja pudeł archiwizacyjnych ECO marki Esselte. Wszystkie poniższe modele wykonane zostały z kartonu w 100% pochodzącego z recyklingu z dużym udziałem odpadów konsumpcyjnych. Materiał posiada certyfikat FSC. Całość nadaje się do powtórnego przetworzenia. Pudła są oczywiście transportowane i sprzedawane w formie płaskiej / złożonej. Zmniejsza to ilość emisji powstałej w trakcie transportu oraz magazynowania.