Ekologiczny papier ksero z roku na rok zyskuje na popularności. Co sprawia, że zdobywa uznanie coraz większej liczby użytkowników? Czy jest odpowiednim wyborem dla Ciebie?
Odpowiedź brzmi: tak! Ekologiczny papier ksero charakteryzuje się naprawdę dobrymi parametrami i może z powodzeniem zastąpić papier którego aktualnie używasz. Wyjątkiem mogą być wydruki kolorowe, wymagające wiernego odwzorowania barw. W takiej sytuacji dobrze mieć pod ręką papier satynowany o wysokiej bieli. Do wszystkich innych zastosowań warto natomiast wybrać papier ekologiczny.
Nadal się wahasz? Nasz artykuł przybliży Ci cechy papieru ekologicznego i przedstawi argumenty za jego wyborem. Zapraszamy do lektury.
Papier ekologiczny dzielimy na dwie kategorie, które co prawda są określane tą samą nazwą, jednak znacząco się od siebie różnią.
Pierwsza kategoria papierów ekologicznych to standardowe papiery biurowe, które oznaczone zostały certyfikatem FSC. To oznaczenie, nadawane przez Forest Stewardship Council, stanowi potwierdzenie, że papier powstał z drewna pochodzącego z pewnych źródeł. Są to lasy zarządzane w oparciu o założenia opracowane przez FSC, chociaż sam certyfikat nie ogranicza się jedynie do drewna. Także łańcuch dostaw czy kontrola jakości muszą spełniać rygorystyczne normy. Wszystko to, aby zminimalizować negatywny wpływ na środowisko naturalne oraz lokalne społeczności.
Papiery oznaczone certyfikatem FSC na ogół produkowane są przez renomowanych producentów i spełniają często także inne normy dotyczące ekologii. Decydując się na drukowanie na śnieżnobiałych papierach ksero, warto wybierać właśnie te, które oznaczone są certyfikatem FSC.
Druga kategoria ekologicznych papierów ksero, to papiery wytworzone w całości z makulatury. Właśnie na takim papierze skupimy się w naszym artykule.
Co do zasady papier wyprodukowany w ten sposób nie jest idealnie biały. Może mieć kolor szary lub beżowy i jest to główna różnica między nim, a standardowymi papierami. Czy papier ekologiczny musi mieć taką barwę? Nie, aczkolwiek rezygnowanie z wybielania to celowy zabieg producentów. Przede wszystkim używanie chlorowych procesów wybielania w przypadku papieru ekologicznego mija się z celem - ostatecznie ma to być papier ekologiczny nie tylko z nazwy. Drugi powód to chęć wyróżnienia swojego produktu na tle innych papierów ksero. Papiery ekologiczne najczęściej mają biel na poziomie 50 - 80 CIE. Czym jest skala CIE? Przeczytaj nasz artykuł "Białość papieru - co oznacza?".
Z 1 tony makulatury można uzyskać nawet 900 kg gotowego papieru, a sam papier można przetworzyć od 5 do nawet 7 razy. Pokazuje to, jak duży potencjał tkwi w pozornie bezużytecznych odpadach i jak dopracowane są nowoczesne technologie przetwarzania surowców wtórnych. Większość włókien papierowych można odzyskać, a następnie przetworzyć w nowy, wysokiej jakości produkt.
Papier wyprodukowany na bazie makulatury ma szereg (czasem nieoczywistych) zalet. Większość z nich ma oczywiście charakter pro-ekologiczny i od nich zaczniemy.
Wyprodukowanie 1 tony papieru gazetowego wymaga wycinki 10 drzew. Papier ksero jest pod tym względem bardziej wymagający, bo 1 tona takiego papieru powstaje kosztem 24 drzew. W przypadku papieru z recyklingu o wycince drzew nie ma mowy, bo produkowany jest on w 100% z makulatury.
Wybierając papier tego typu minimalizujemy wylesianie i dbamy o zachowanie równowagi w ekosystemie. Drzewa nie tylko produkują tlen, ale oczyszczają powietrze, stanowią esencjonalny element podtrzymujący mikrohabitaty i zapobiegają erozji gleby. Dodatkowym plusem jest zwiększenie ilości surowca na rynku, a długofalowo ma to pewne przełożenie na obniżenie cen standardowych papierów.
Produkcja papieru wymaga nie tylko drewna, ale także innych materiałów. 1 tona papieru wymaga użycia np. 46 kg siarki, 159 kg wapna, 131 kg gliny, 49 kg skrobii czy 9 kg barwników. Jednak wszystkie te wartości bledną przy ilości wody, jaka potrzebna jest do produkcji. Wyprodukowanie 1000 kg papieru wymaga użycia nawet 200 000 litrów wody! Bierze ona udział w wielu procesach i w przypadku części z nich zostaje zanieczyszczona.
Dzięki wytwarzaniu papieru ekologicznego z makulatury zużycie wody można ograniczyć o ok. 25 000 litrów, czyli aż 12.5%. Biorąc pod uwagę skalę produkcji papieru oszczędności w tym zakresie mogą być niebagatelne. Dbanie o zasoby wody z roku na rok staje się coraz ważniejsze i ma szczególne znaczenie w przypadku państw, gdzie czysta, słodka woda jest trudno dostępna.
Wybór papieru niebielonego przekłada się także na ograniczenie emisji szkodliwych substancji. Podczas wybielania papieru używa się chloru gazowego albo różnorakich związków chloru. Bielenie odbywa się w wysokich temperaturach, które powodują przekształcanie się organicznych związków chloru w niezwykle toksyczne dioksyny. Przemysł celulozowo-papierniczy jest największym emitentem dioksyn i zmiana przyzwyczajeń klientów (a zatem wybieranie wyrobów niebielonych) może zmienić tę sytuację.
Papiery z makulatury, który nie był wybielany przy użyciu chloru, nosi często oznaczenie PCF. Jest to skrót od "Processed Chlorine Free", czyli "Przetwarzany bez użycia chloru". W przypadku papierów standardowych, powstałych z pulpy drzewnej, oznaczenie to ma formę TCF (Total Chlorine Free - wyprodukowany bez użycia chloru). Jeżeli nawet papier taki zostały wybielany, to chlor zastąpiono innymi substancjami, takimi jak tlen, ozon czy nadtlenek wodoru.
W tym miejscu warto przestrzec przed papierami, które noszą symbol ECF. Określenie Elemental Chlorine Free sugeruje, że papier taki nie był wybielany przy pomocy chloru, ale to nieprawda. Chlor gazowy został w przypadku takiego papieru zastąpiony dwutlenkiem chloru.
Proces produkcji papieru z makulatury zużywa nawet 50% mniej energii niż produkcja papieru z drewna. Dzięki temu możliwe jest ograniczenie emisji CO2 oraz innych gazów cieplarnianych. Energochłonność produkcji papieru jest naprawdę duża: niektóre źródła podają wartość 4000 kWh potrzebnych do wyprodukowania 1 tony papieru. Mniejsze zużycie energii to nie tylko zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Jest to szczególnie istotne w przypadku wykorzystania energii elektrycznej wyprodukowanej na bazie paliw kopalnych (czyli poprzez spalanie węgla, ropy lub gazu).
Obniżenie zapotrzebowania na prąd skutkuje także mniejszym obciążeniem sieci przesyłowej. Ma to duże znaczenie w obliczu postępującej elektryfikacji transportu oraz rosnącego zapotrzebowania na energię elektryczną.
Szacuje się, że 25-40% wszystkich odpadów to papier. Oczywiście składają się na to zarówno opakowania, czasopisma, papierowe kubki, słomki, talerzyki, jak również papier biurowy. Części papieru nie można lub nie opłaca się powtórnie przetwarzać. Dotyczy to głównie papierów powlekanych, zatłuszczonych i mocno zabrudzonych lub opakowań wielomateriałowych. Papier biurowy jednak w większości można poddawać recyklingowi. Aż 77% papieru ksero znadującego się na wysypiskach może być przetworzone i użyte do produkcji nowego papieru.
Na ogół koszt produkcji papieru z odzysku jest nieznacznie wyższy niż papieru z pulpy drzewnej. Jednak w przypadku braku surowca na rynku może okazać się, że to papier z makulatury jest tańszy. Z taką sytuacją mamy do czynienia ostatnio, albowiem niedobory drewna są jednym z czynników windujących cenę papierów ksero do niespotykanego dotąd poziomu.
Przerzucenie się na papier niebielony może generować także niebezpośrednie oszczędności. Używanie papieru z makulatury to subtelne zwrócenie uwagi naszych pracowników na aspekt ekologii. Może to zaowocować zmniejszeniem ilości wydruków, a co za tym idzie ograniczeniem wydatków na papier oraz materiały eksploatacyjne do drukarki.
Niebielony papier ksero, z uwagi na swój naturalny kolor, może służyć także celom wierunkowym. Przede wszystkim pozwoli nam wyróżnić się spośród konkurencji. Faktury, korespondencja czy oferty wydrukowane na takim papierze bez wątpienia zwrócą uwagę naszych kontrahentów.
Używając papieru ekologicznego w pewnym stopniu budujesz wizerunek swojego przedsiębiorstwa (czy nawet własny). Komunikat jest jasny: jesteś na bieżąco z aktualnymi trendami i korzystasz z pro-ekologicznych rozwiążań. Czujesz się odpowiedzialny za środowisko naturalne i rozumiesz jak dużą wagę mają decyzje konsumenckie. Ekologia nie jest jedynie marketingowym wytrychem. Przedsiębiorstwa, które realnie angażują się w wykorzystanie ekologicznych rozwiązań budzą większe zaufanie klientów.
Czytanie tekstu wydrukowanego na papierze z makulatury jest przyjemniejsze. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: papier taki odbija mniej światła. Papier ekologiczny nie jest w żaden sposób gładzony (satynowany) ani też powlekany dodatkowymi substancjami uszlachetniającymi. Naturalny szaro-beżowy kolor jest też ciemniejszy niż czysta, nieskazitelna biel standardowych papierów biurowych. Efektem jest mniejsza remisja światła. Papier ekologiczny jest zarazem odpowiednio jasny, aby zapewnić odpowiedni poziom kontrastu. Tekst wydrukowany na takim papierze jest tak samo wyraźny jak w przypadku klasycznego papieru ksero.
Jak widzisz papier ekologiczny ma wiele zalet. Nadaje się do większości zastosowań biurowych, pomaga chronić środowisko naturalne i jego wykorzystanie może przynieść Ci dodatkowe korzyści.
Pozostaje zatem pytanie: na co czekasz? Wybierz papier ekologiczny już teraz!