Codziennie niemal w każdym przedsiębiorstwie, urzędzie oraz innych instytucjach powstają dziesiątki, setki a czasem nawet tysiące dokumentów. Jak prawidłowo je archiwizować bez zbytniego obciążania budżetu (i miejsca na półkach)? W tym przypadku doskonałym rozwiązaniem będą - wciąż czasem niedoceniane - klipsy archiwizacyjne. Jak wyglądają? Jakie są ich rodzaje? Na te, a także inne pytania, znajdziecie odpowiedź w naszym artykule.
Klipsy archiwizacyjne znajdą zastosowanie wszędzie tam, gdzie pojawia się konieczność uporządkowania i przechowywania większych ilości dokumentów. Stanowią one doskonałą alternatywę dla tradycyjnych segregatorów, które ze względu na swoją budowę zajmują więcej miejsca. Spięte przy pomocy klipsów archiwizacyjnych pliki dokumentów, umieścić można w dedykowanych archiwizacji pudłach. Dodatkowo można je także bez obaw przed rozsypaniem, przenosić z miejsca na miejsce.
Stosowanie klipsów archiwizacyjnych pozwala w szybki, łatwy oraz tani sposób grupować ważne dokumenty firmowe, tworzyć skategoryzowane pliki, które umieścić można w pudłach archiwizacyjnych. W razie konieczności znalezienia konkretnego dokumentu, zadanie to z pewnością będzie łatwiejsze. Odpowiednio dopasowana długość wąsów w klipsach archiwizacyjnych pozwala na pracę z naprawdę dużymi ilościami arkuszy papieru.
Istotnym jest jednak fakt, że aby móc wykorzystać klipsy archiwizacyjne do spięcia kartek, muszą one zostać uprzednio przedziurkowane. W zależności od potrzeb dokumenty spinać możemy zarówno w pozycji pionowej, jak i poziomej. Taka możliwość jest doskonałym rozwiązaniem w przypadku, gdy nasze stosy dokumentów są zróżnicowane pod względem rotacji nadruku oraz formatu arkuszy. Bowiem łączyć ze sobą możemy nie tylko kartki papieru w rozmiarze A4, ale również A5 czy A3.
W zależności od producenta klipsy archiwizacyjne najczęściej składają się z dwóch lub trzech elementów. Pierwszym z nich są tak zwane wąsy na które nakłada się przedziurkowane kartki papieru. Kolejnym jest listwa dociskowa, która zabezpiecza plik dokumentów przed przypadkowym wypadnięciem, czy rozsypaniem.
Większość klipsów archiwizacyjnych produkowana jest z tworzyw sztucznych, głównie pochodzących z recyklingu. Po zakończeniu użytkowania mogą one zostać ponownie przetworzone. Dlatego też nawet w przypadku zakupu dużych ilości klipów, nadal dbasz i wspierasz środowisko naturalne.
Korzystanie z klipów archiwizacyjnych ze względu na ich budowę jest niezwykle proste, nie wymaga posiadania w tej kwestii doświadczenia. Ich konstrukcja jest w pełni przemyślana i niezwykle ergonomiczna. Klipsy można wielokrotnie zapinać i rozpinać, bez obawy przed ich uszkodzeniem.
Na ryku dostępnych jest kilka rodzajów klipsów ergonomicznych. Zdecydowana większość z nich produkowana jest z tworzyw sztucznych, dzięki czemu charakteryzują się one odpowiednim poziomem wytrzymałości. Najbardziej znanymi i cenionymi producentami klipsów archiwizacyjnych są firmy takie jak: Fellowes, Argo oraz Elba. Poniżej przedstawiamy klipsy archiwizacyjne, które dostępne w ofercie naszego sklepu.
Klipsy archiwizacyjne marki Fellowes w kolorze białym, dostępne są w opakowaniach po 50 lub 100 sztuk. Produkowane są one z polipropylenu, który w 100% pochodzi z recyklingu. W pełni nadają się one do odzysku. Dzięki temu tego rodzaju klipsy są artykułami pro-ekologicznymi. Posiadają one ergonomiczną konstrukcję, która składa się z dwóch elementów. Spięte z ich pomocą pliki dokumentów z powodzeniem przechowywać można luzem lub w pudłach do archiwizacji. Specjalnie zaprojektowana konstrukcja klipów archiwizacyjnych marki Fellowes, umożliwia również swobodne przeglądanie i wertowanie spiętych plików kartek papieru. Długość klipów to 85 mm, dzięki czemu są one niezwykle pojemne.
Klipsy archiwizacyjne ProClip marki Felowes dostępne są w trzech odsłonach kolorystycznych: białej, jasnoniebieskiej oraz niebieskiej. Podobnie jak wyżej opisany model klipów, te również produkowane są z polipropylenu pochodzącego z recyklingu. Klipsy archiwizacyjne ProClip posiadają specjalną rączkę, która ułatwia przenoszenie spiętych dokumentów. Ich budowa jest niezwykle funkcjonalna, pozwala na swobodne korzystanie z dokumentów. Każdy klip posiada długość 100 mm, dzięki czemu z ich pomocą połączyć można naprawdę sporą ilość dokumentów.
Tube to klipsy archiwizacyjne w kolorze pomarańczowym, składające się z trzech części. Charakteryzują się niezwykła wytrzymałością, a dodatkowo umożliwiają szybkie dodawanie lub wyjmowanie kartek papieru, tak jak w przypadku segregatora. Posiadają one innowacyjną konstrukcję, która pozwala kopiować dokumenty bez konieczności rozpinania całego pliku kartek i wyciągania pojedynczych arkuszy papieru – w tym celu wystarczy poluzować zapinkę. Podobnie jak wyżej opisany model, te również posiadają długość 100 mm, dlatego też jednym klipem jesteśmy w stanie spiąć 650 kartek o gramaturze 80 g/m2.
Kolejną propozycją są klipsy archiwizacyjne Rado-Tric marki Elba. Występują one w kolorze białym, w opakowaniach po 50 sztuk. Produkowane są z polietylenu, dzięki czemu odznaczają się wysokim poziomem trwałości. Zaprojektowane zostały tak, aby kartki papieru z segregatora przenieść można było bezpośrednio na nie. Wystarczy zawartość segregatora przełożyć na lewą stronę, następnie otworzyć mechanizm dźwigniowy, po czym założyć kapturki klipów na bolce mechanizmu. Kolejnym krokiem jest ponowne zamknięcie mechanizmu dźwigniowego oraz przełożenie dokumentów na prawą stronę. Teraz ponownie należy rozpiąć mechanizm dźwigniowy segregatora, kapturki klipów zdjąć z bolców, pociągnąć do góry i wyjąć zawartość segregatora. Na koniec dokumenty trzeba koniecznie spiąć, robimy to poprzez zaciśnięcie listewki Rado-Trick. Taki sposób mocowania umożliwia przeglądanie spiętych dokumentów.
Uniwersalne klipsy archiwizacyjne marki Argo produkowane są w kolorze białym. Ich rozstaw dopasowany jest do standardowej szerokości dziurkacza. Charakteryzują się one wysoką jakością, dzięki czemu bez obaw wielokrotnie można dodawać do nich arkusze papieru. Długość jednego wąsa to 100 mm - taki rozmiar pozwala na spięcie w jednym pliku - aż 700 kartek o gramaturze 70g/m2. Wystarczy przełożyć wcześniej przedziurkowany plik dokumentów przez wąsy mechanizmu, następnie nałożyć plastikową nakładkę i rozgiąć wąsy w celu zatrzaśnięcia ich w bocznych wycięciach płytki.
Podsumowując, klipsy archiwizacyjne są niezwykle proste w obsłudze, a koszt ich zakupu nie obciąża nadmiernie budżetu. Ze względu na ich specyfikę polecamy wykorzystywanie ich, we wszystkich miejscach gdzie obieg dokumentów archiwalnych jest spory np. w urzędach, archiwach państwowych oraz różnego rodzaju przedsiębiorstwach. Korzystając z klipsów oraz z pudeł archiwizacyjnych jesteśmy w stanie w znaczący sposób wpłynąć na organizację przestrzeni w naszym miejscu pracy.