Potrzeba zachowania porządku w dokumentach istnieje już od bardzo dawna. Sprawna archiwizacja przyda się nie tylko w firmach, czy instytucjach państwowych. Często w naszych domach pojawia się konieczność posegregowania wszelkiego rodzaju dokumentów, notatek oraz badań lekarskich. W tym zadaniu pomóc mogą skoroszyty i albumy ofertowe. Z ich pomocą cały proces będzie zdecydowanie szybszy i łatwiejszy.
Skoroszyt to swego rodzaju teczka / etui, która służy do ochrony i segregacji dokumentów. Najbardziej popularne są te posiadające w środku specjalny mechanizm (nazywany wąsami), który umożliwia wpięcie arkuszy papieru. Dzięki właśnie temu mechanizmowi istnieje możliwość wpinania do niego dokumentów. Możemy to robić w dwojaki sposób:
Najczęściej skoroszyty wykonane są z tworzywa sztucznego lub kartonu. Skoroszyty wyprodukowane z tworzyw sztucznych dzielimy na sztywne i miękkie, w zależności z jakiego rodzaju folii zostały wykonane. Te wykonane z PVC lub PP, bardzo często posiadają kolorową okładkę tylną, oraz przezroczystą przednią.
Kolejną istotną cechą jest posiadanie przez nie perforacji. Skoroszyty, które posiadają specjalne otwory na swoim grzbiecie z łatwością wepniemy do segregatora. Te, które ich nie posiadają niestety nie mają takiej możliwości. Aby ułatwić archiwizację, skoroszyty posiadają bardzo często na swoich grzbietach etykiety. Pozwalają one na swobodne opisywanie zwartości, dzięki czemu łatwiej jest później odnaleźć poszukiwaną dokumentację.
Oprócz klasycznych modeli, dostępne są również skoroszyty zaciskowe. Taka forma składa się z dwóch okładek i listy zaciskowej. Mogą one także posiadać specjalny klip, który ułatwi włożenie i prawidłowe zamknięcie dokumentów. Ten rodzaj skoroszytów pomieści mniej dokumentów niż standardowa wersja z wąsami, ale nie wymaga wcześniejszego dziurkowania arkuszy papieru, ani korzystania z koszulek foliowych.
Kolejnym modelem są skoroszyty kartonowe. Występują one w różnych kolorach. Dodatkowo do wyboru są różnego rodzaju gramatury – im większa, tym skoroszyt będzie sztywniejszy. Zazwyczaj posiadają one okładkę, która pełni funkcję strony tytułowej. Okładka może być w standardowym rozmiarze A4 lub w formacie ½ A4, czyli ucięta jest w połowie (w pionie).
Kolejnym rodzajem skoroszytów, które warto wyróżnić są te zawieszkowe. Możliwe jest ich podzielenie na 3 rodzaje.
Skoroszyty oczkowe na środku grzbietu wykonane mają dziurkowanie, które później zabezpieczone jest metalowymi oczkami. To właśnie dzięki niemu możemy wpiąć skoroszyt do segregatora.
Skoroszyty z hakiem to modele, które na środku grzbietu posiadają zaczep hakowy. Dzięki niemu możliwe jest wpinanie skoroszyty do segregatora, bez konieczności otwierania jego mechanizmu.
Modele zawieszkowe to skoroszyty, które na brzegach posiadają listwy z uchwytami. Dedykowane są one do archiwizacji dokumentów w przystosowanych do tego szufladach lub pojemnikach.
Każdy z powyższych modeli posiada różnoraką kolorystykę. Dodatkowo posiadają one również miejsce do opisu zawartości. Wewnątrz tego rodzaju skoroszytów umieszczony jest mechanizm skoroszytowy, który chroni dokumenty przed wypadnięciem.
Skoroszyty różną się od teczek przede wszystkim wyglądem. Teczki posiadają zabezpieczenie w postaci tzw. skrzydeł, które uniemożliwiają wypadnięcie dokumentów. Skoroszyty posiadają natomiast mechanizmy, w których umieszcza się kartki papieru. Przewagą skoroszytów nad zwykłymi, standardowymi teczkami, jest możliwość swobodnego wertowania dokumentów. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się one nie tylko podczas archiwizacji, ale także podczas wszelkiego rodzaju spotkań – wszędzie tam gdzie konieczne jest sprawne prezentowanie dokumentów.
Skoroszyt służy przede wszystkim do przechowywania i archiwizacji wszelakiego rodzaju dokumentacji. Segregacja w skoroszytach pozwoli na szybkie uporządkowanie stosów dokumentów. Szeroka gama kolorystyczna, a także materiał z którego wykonane są skoroszyty, pozwoli na dobranie takich, które będą odpowiednie do potrzeb użytkownika. Ze względu na dostępność skoroszytów w różnych barwach, istnieje możliwość wyboru koloru, który będzie odnosić się do jednego rodzaju dokumentów. Zdecydowanie ułatwi to nie tylko archiwizowanie, ale także późniejsze przeglądanie i odnajdywanie potrzebnych dokumentów. Ponadto skoroszyty, które posiadają perforację na grzbiecie, łatwo wpiąć można do segregatorów, dzięki czemu proces archiwizacji może być jeszcze prostszy i szybszy. Najczęściej skoroszyty znajdują zastosowanie w :
Albumy skonstruowane są podobnie do skoroszytów. Posiadają dwie okładki, ale zamiast wąsów znajdują się miedzy nimi wklejone koszulki na dokumenty. Okładki albumów wykonane są z tworzywa sztucznego, zazwyczaj są bardziej sztywne niż skoroszyty. Najczęściej posiadają jednolite okładki, choć dostępne są również takie z ozdobnymi tłoczonymi wzorami. Niektóre modele wyposażone zostały w gumkę, która zabezpiecza album przed otwarciem. Dodatkowo albumy posiadają etykiety, które pozwalają na opis zawartości. Dzięki temu nawet przy dużej ilości przygotowanych albumów, możemy szybko znaleźć ten odpowiedni, bez konieczności otwierania każdego przygotowanego pakietu. Najbardziej popularne na rynku są albumy ofertowe, które mieszczą od 10 do 100 kartek.
Samo korzystanie z albumów jest niezwykle szybkie i proste. Wystarczy przygotowane dokumenty włożyć w odpowiedniej kolejności do koszulek. Kartki papieru mogą być wkładane jednostronnie lub dwustronnie, wszystko zależy od osobistych preferencji. Tak przygotowany album można zabrać ze sobą w dowolne miejsce, bez obawy o uszkodzenie zawartości.
Najczęściej albumy ofertowe wykorzystywane są do:
W dzisiejszych czasach niezmiennie popularna jest wymiana danych kontaktowych. Pomimo wszechobecnej cyfryzacji, wizytówki to nadal nieodzowna część spotkań nie tylko biznesowych. Dlatego warto posiadać wizytownik, który ułatwi segregację wizytówek, a także zabezpieczy je przed zniszczeniem.
Wizytownik jak sama nazwa wskazuje służy do przechowywania wizytówek. Może występować w formie zbliżonej do albumu ofertowego, najczęściej nazywany jest wtedy wizytownikiem książkowym. Różni się jednak zawartością. Wewnątrz posiada on koszulki podzielone na kieszenie, które mieszczą wizytówki. Ten rodzaj wizytownika pozwala na przeglądnie jego zawartości bez konieczności jej wyjmowania.
Oprócz tego dostępne są również kartoteki obrotowe, wizytowniki kieszonkowe lub pojemniki dedykowane właśnie do przechowywania wizytówek. Kartoteki obrotowe składają się z obrotowego walca, na którym zamocowane są koszulki na wizytówki. Pozwala to na szybkie wertowanie i znalezienie szukanej wizytówki. Całość znajduje się na dwóch stabilnych nóżkach. Pojemniki na wizytówki, zbudowane najczęściej są z plastikowych rynienek. W środku znajdują się przekładki alfabetyczne, które ułatwiają segregację wizytówek. Niezależnie od wybranego rodzaju, wizytowniki pomogą w sprawnym i łatwym uporządkowaniu nagromadzonych wizytówek.