Pudła archiwizacyjne to specjalne kartony, które przeznaczone są do przechowywania i organizowania dokumentów i materiałów archiwalnych. Są one zaprojektowane tak, aby zapewnić bezpieczne i skuteczne przechowywanie, a także zagwarantować ochronę przed uszkodzeniami
Rozpoczynając proces archiwizacji, warto zapoznać się najpierw z wymogami, które jasno określają, jak powinniśmy przechowywać dokumenty. Więcej na ten temat pisaliśmy już wcześniej, klikając tutaj, możecie zapoznać się z naszym artykułem, który zawiera najważniejsze informacje odnośnie archiwizacji.
Pudła archiwizacyjne w zależności od ich rozmiaru świetnie sprawdzają się podczas gromadzenia pojedynczych arkuszy papieru, zbindowanych plików dokumentów, katalogów czy czasopism. Produkowane są one z solidnych materiałów, takich jak tektura falista lub karton. Materiały użyte do ich produkcji zapewniają ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi i zapewniają możliwość długotrwałego przechowywania dokumentów.
Wiele pudeł archiwizacyjnych posiada dedykowane miejsce na opis zawartości, dzięki czemu ułatwia to identyfikację i organizację przechowywanych dokumentów. Większość modeli pudeł archiwizacyjnych jest dostarczana w płaskiej, rozłożonej formie, co ułatwia ich transport i przechowywanie. Składa się je bardzo łatwo, dzięki specjalnie zaprojektowanym konstrukcjom.
Pudła archiwizacyjne są dostępne w różnych rozmiarach i pojemnościach, co pozwala na dostosowanie ich do indywidualnych potrzeb archiwizacyjnych. Można je znaleźć w różnych wysokościach, szerokościach i głębokościach, aby pomieścić różnorodne rodzaje dokumentów.
Kartony archiwizacyjne z klapką najczęściej dedykowane są do przechowywania różnego rodzaju dokumentów w formacie A4. Konstrukcja tego rodzaju pudeł umożliwia ich przechowywanie zarówno w pozycji pionowej, jak i poziomej. Na większości tego rodzaju kartonów na grzbiecie znajduje się miejsce do opisu zwartości, dzięki temu w razie potrzeby szybko i łatwo można znaleźć poszukiwane dokumenty.
Pudła archiwizacyjne na segregatory – jak sama nazwa wskazuje- dedykowane są do przechowywania segregatorów wraz z ich zwartością. W zależności od ich rozmiaru mieszczą one jeden bądź więcej segregatorów. Tak jak pozostałe kartony te również można opisywać, dzięki czemu w łatwy i szyb ki sposób można znaleźć interesujący nas segregator wraz z zawartością.
Pudła archiwizacyjne zbiorcze różnią się od powyższych przede wszystkim rozmiarem. Dzięki temu, ze ich wymiary są zdecydowanie większe, są one w stanie pomieścić już nie tylko same dokumenty, ale również mniejsze pudła z klapką. Doskonale sprawdzają się one nie tylko w archiwizacji, ale również transporcie dokumentów, akt, katalogów czy korespondencji. Umożliwiają one przechowywanie wewnątrz segregatorów zawierających posortowane dane.
Pudła na dokumenty produkowane mogą być z tektury lub kartonu. Bardzo często pojęcia te stosuje się zamiennie, jednak wbrew pozorom nie są to dwa takie same surowce. Karton najczęściej jest jednowarstwowy, natomiast tektura składa się z co najmniej dwóch, trzech lub więcej warstw.
Najczęściej spotykamy się z tekturą falistą, w której środkowa warstwa jest pofalowana – znacząco zwiększa to jej wytrzymałość. Karton od tektury różni się grubością oraz sztywnością, która jest zdecydowanie mniejsza. Zarówno karton, jak i tektura są materiałem papierowym, dlatego też poddać je można recyklingowi.
Kartony bezkwasowe produkowane są ze specjalnej tektury, która nie zawiera w sobie kwasów mających negatywny wpływ na dokumenty. Aby pudło mogło być nazywane bezkwasowym, powinno posiadać stosowny certyfikat. Poświadcza on, że tektura wykorzystana do produkcji posiada neutralne pH (odczyn bezkwasowy to pH na poziomie co najmniej 7 lub wyższym, natomiast najlepiej, aby było ono na poziomie pomiędzy 7.5 a 10).
W przypadku pudeł bezkwasowych istotna jest także rezerwa alkaliczna . Wynosić powinna ona: > 0,4 mol/kg (w przypadku węglanu wapnia papier powinien zawierać minimum 2% CaCO3). Co to oznacza? Pudła posiadające rezerwę alkaiczną zostały wyprodukowane z dodatkiem składnika zasadowego (najczęściej węglanu wapnia), który będzie neutralizował związki kwasowe powstające także w późniejszym czasie. Dzięki temu dokumenty będą zabezpieczone przed negatywnym działaniem kwasów nawet przez okres 100 lat.
Czy każdy karton archiwizacyjny jest bezkwasowy? Niestety nie. W przypadku standardowej tektury, wykonanie z niskiej jakości masy celulozowej, wraz ze starzeniem się tektury powoduje to, że po pewnym czasie wydzieli się kwas. Ma on bardzo niekorzystny wpływ na zwartość pudeł. Dokumenty przechowywane w zwykłych pudłach archiwizacyjnych z biegiem czasu będą się kurzyć i żółknąć, natomiast druk będzie blednąć.
W Polsce najwyższą jakość opakowań do długoterminowego przechowywania papieru potwierdzają międzynarodowe normy ISO 9706:1994 oraz ISO 16245:2009.
R-Kive Fellowes to ekonomiczna seria pudeł archiwizacyjnych. Klejona konstrukcja ułatwia ich złożenie oraz przechowywanie. Kolekcja ta obejmuje dwa rodzaje pudeł z klapą (o szerokości grzbietu 80mm lub 100 mm) oraz jednego pudła zbiorczego. Wykonane są one z twardej tektury falistej, dedykowane są do przechowywania zarówno w pionie, jak i poziomie.
Na grzbiecie pudeł znajduje się miejsce do opisu zwartości, a także specjalny otwór na palec, który umożliwia łatwe zdejmowanie kartonów np. z półki. Wszystkie pudła z tej kolekcji posiadają naturalny, brązowy kolor. Materiały użyte do ich produkcji w 100% pochodzą z odzysku i nadają się do ponownego przetworzenia.
Pudło zbiorcze R-Kive marki Fellowes jest w stanie pomieścić 4 pudełka o szerokości grzbietu 100 mm lub 5 pudeł o szerokości 80 mm. Dzięki specjalnym uchwytom na ściankach bocznych, pudło te łatwo się przenosi. Wzmocniona konstrukcja umożliwia składowanie w pionie (jedno na drugim), aż 3 wypełnionych pudeł, oszczędzając tym samym miejsce na regałach magazynowych.
Pudła Bankers Box marki Fellowes produkowane są z wytrzymałej tektury falistej, która pochodzi w 100% z odzysku i posiada certyfikat FSC (certyfikat FSC to gwarancja dbałości o środowisko naturalne i odpowiednie wykorzystanie jego zasobów). Umożliwiają one wygodne, a jednocześnie bezpieczne przechowywanie dokumentów w pudłach na akta lub w segregatorach. Dzięki zastosowaniu technologii Fast Fold pudła składa się w kilka sekund. Ten model jest w stanie pomieścić 6 pudeł 80mm lub 5 pudeł 100 mm. Pudła te zmieścić mogą także 7 segregatorów 75 mm lub 12 sztuk 35 mm.
Podwójna konstrukcja ścian bocznych oraz dna zwiększa nośność pudeł, dzięki czemu można ich ustawić, aż 5 jedno na drugim. Uchylne wieko z blokadą chroni zwartość pudła przed kurzem.
Pudła archiwizacyjne Speedbox marki Esselte charakteryzują się biało-czerwoną kolorystyką. Posiadają automatycznie składane dno, dzięki czemu składanie ich jest niezwykle intuicyjne i szybkie. Podwójne wieko zabezpiecza zawartość przed wypadnięciem, a także przed przypadkowym otwarciem pudła. Przeznaczone są one do przechowywania dokumentów, katalogów, arkuszy w koszulkach w formacie A4.
Kontenery, czyli zbiorcze pudła Speedbox również posiadają automatycznie składane dno, co w znaczący sposób ułatwia ich złożenie. Dostępne są one w 3 różnych rozmiarach:
Esselte Eco to seria pudeł, która zaprojektowana została z myślą o ekologicznych rozwiązaniach. Produkowane są one w 100% z kartonu pochodzącego z odzysku, z czego 85% pochodzi z odpadów konsumpcyjnych. Kartony z tej kolekcji posiadają wzmocnione boki oraz podstawę, dzięki czemu są bardzo wytrzymałe.
Cechą charakterystyczną tych pudeł jest to, że posiadają one naturalny brązowy kolor, a przy ich produkcji nie są stosowane żadne wybielacze. Nadruk liści wykonany jest przy użyciu ekologicznych farb bazujących na wodzie. Większe pudła do przechowywania dokumentów lub segregatorów, w zależności od rozmiaru są w stanie pomieścić:
Pudła archiwizacyjne Infinity marki Leitz dedykowane są do długoterminowej archiwizacji w narodowych archiwach, muzeach, bibliotekach oraz prywatnych przedsiębiorstwach. Do ich produkcji wykorzystuje się wysokiej jakości 3 -warstwową tekturę. Wytworzona jest ona z rezerwą alkaiczną gwarantującą ochronę przed otoczeniem kwasowym, powodującym starzenie się dokumentów.
Kolekcja Infinity obejmuje tylko i wyłącznie pudła bezkwasowe, które nie posiadają optycznych rozjaśniaczy. Zgodne są one z normą ISO 16245-A. Na grzbietach kartonów znajdziemy miejsce do opisu zwartości, a także otwór na palec. Minimalna zawartość ligniny w pudłach gwarantuje wysoką odporność na starzenie, a także zapobiega ich żółknięciu.
Kartony archiwizacyjne bezkwasowe Prior marki Beskid chronią dokumenty przed wilgocią, owadami, są także trudno zapalne. Spełniają one wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 20 października 2015 roku (Dz. U. poz. 1743).
Produkowane są one z szarobrązowej tektury o grubości 1.5 mm. Gramatura tektury to aż 1300 g/m2. Z kolei wartość pH w przypadku tych pudeł to: 8.0 – 9.5. Korzystanie z tego rodzaju pudeł gwarantuje zabezpieczenie dokumentów na bardzo długi okres czasu.
Pudła archiwizacyjne Kiel-Tech wykonane są z tektury falistej o gramaturze 450 g/m2, która zapewnia odpowiednia wytrzymałość. Kartony stanowią doskonałe rozwiązanie do przechowywania dokumentów przez okres do 50 lat. Na grzbiecie znajdują się otwory na palec, które umożliwiają łatwe ściąganie ich z półek. Dostępne są w kolorze naturalnym (brązowym) lub białym.
Kartony archiwizacyjne mają wiele różnych zastosowań, począwszy od najbardziej popularnych, czyli przechowywania dokumentów. Równie często w pudłach przechowywane są różnego rodzaju czasopisma, książki, teczki, mapy czy inne ważne dla nas kartki lub przedmioty, które chcemy zabezpieczyć przed uszkodzeniem.
Na rynku znajdziemy wiele różnych pudeł dedykowanych archiwizacji. Podczas zakupu warto pamiętać, że pudła mogą mieć różne rozmiary i pojemności, więc warto wybrać takie, które będą odpowiednie do konkretnych potrzeb archiwizacyjnych.
Odpowiednio wybrane i dobrze zorganizowane pudła archiwizacyjne pomagają utrzymać porządek, zapewniają także ochronę dokumentów i ułatwiają szybkie odnalezienie potrzebnych informacji w przyszłości. Klikając w poniższy przycisk, zapoznacie się ze wszystkimi kartonami do archiwizacji.