Teczka to proste, a jednocześnie niezastąpione w codziennej pracy narzędzie.

Na początku teczki były jedynie prostymi okładkami, pozwalającymi na zebranie i ochronę dokumentów. W miarę upływu czasu pojawiało się jednak zapotrzebowanie na konkretne rozwiązania, które spełniłyby potrzeby np. archiwistów czy kadrowych. Efektem jest cały wachlarz akcesoriów, które określamy mianem teczek. Choć są zaliczane do wspólnej kategorii, to zarówno ich budowa jak i przeznaczenie bywają zgoła odmienne...

 

Fastykuły

fastykuły

Fastykuły (znane także jako fascykuły) to dwie okładki spięte przy pomocy tekstylnej tasiemki, sznurka lub klipsa archiwizacyjnego. W przypadku wykorzystania tasiemki lub sznurka wyróżnić możemy fastykuły wiązane z jednej lub z dwóch stron. To drugie rozwiązanie jest częściej wybierane w przypadku gromadzenia dużych partii dokumentacji.

Okładki są wykonane z twardej, sztywnej tektury o gramaturze od 600 do nawet 1300 g/m2. Fastykuły najczęściej swoje zastosowanie znajdują w archiwach, toteż większość okładek produkowana jest z tektury bezkwasowej, co zmniejsza ryzyko niepożądanego oddziaływania na dokumenty.

Fastykuły stosowane są celem grupowania, ochrony i stabilizacji dużych plików dokumentów. Swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim niskiej cenie, kompaktowym wymiarom oraz dużej możliwości regulacji (z taką samą łatwością zepniemy 80 i 800 arkuszy).


 

Teczki z gumką

teczki z gumką

Teczki z gumką to jeden z najbardziej popularnych i szeroko stosowanych rodzajów teczek. Swoje miejsce znajdują nie tylko w biurach, ale także w szkole, na uczelni oraz w domu.

Teczki z gumką oraz teczki wiązane posiadają podobną budowę, a główna różnica to sposób spinania. Bazą dla obu rodzajów teczek jest okładka, najczęściej wykonana z kartonu lub tworzyw sztucznych. Posiada ona skrzydełka, które przytrzymują zawartość teczki podczas jej przenoszenia. Zarówno okładka jak i skrzydełka posiadają z reguły delikatne bigowanie, które pozwala na ich zginanie i dopasowanie grubości teczki do jej zawartości.

Gumka służąca do spięcia zamkniętej teczki może być zakładana wzdłuż długiej krawędzi okładki lub na jej rogach. Ten rodzaj spięcia nie jest jednak zbyt mocny. W przypadku przenoszenia większej ilości dokumentów warto wybrać teczkę w której gumka zapinana jest na specjalne haczyki.


 

Teczki wiązane

teczki wiązane

Teczka wiązana, podobnie jak teczka zapinana na gumkę, to najczęściej jednoelementowa okładka, wykonana z kartonu lub tworzywa, takiego jak polipropylen lub PVC. W przypadku teczek wiązanych inny jest jednak sposób spinania. Do frontowej i tylnej części przymocowane są krótkie, tekstylne tasiemki. Po zamknięciu teczki zabezpieczamy ją, związując obie tasiemki w odwracalny sposób: np. na kokardę.

Teczki wiązane nie są tak komfortowe w obsłudze jak teczki zapinane na gumkę, ale z drugiej strony ich zapięcie jest solidniejsze. Dobrze związane tasiemki pozwalają na przenoszenie w teczce większej ilości dokumentów bez obawy o przypadkowe otwarcie teczki.

 

Teczki skrzydłowe

teczki skrzydłowe

Teczki skrzydłowe w ogólnym ujęciu zbudowane są podobnie jak teczki na gumkę i wiązane: ich podstawowa część to okładka ze skrzydełkami. Teczki tego typu zapinane mogą być na gumkę, albo na rzepy.

Jednocześnie jest to jedna z grup teczek wprost idealnych do przenoszenia dokumentów. Teczki skrzydłowe posiadają dwie cechy, które szczególnie predestynują je do tej roli. Po pierwsze, wykonane są z bardzo sztywnej tektury, co zwiększa ochronę zawartości. Po drugie, bigowanie na skrzydełkach i okładce jest głębsze, co pozwala na łatwe i szybkie dopasowanie boków teczki do ilości dokumentów.

Na rynku dostępne są także teczki skrzydłowe typu box. Ich grubość jest większa (nawet do 50 mm), a skrzydełka nie posiadają regulacji. Przypominają zatem pudełko i stąd ich potoczna nazwa.

 

Teczki segregujące

teczki segregujące

Teczki segregujące występują zarówno w postaci teczek ze skrzydełkami, jak również tradycyjnych okładek. Niezależnie od tego, jak zbudowana jest część zewnętrzna, to wewnątrz zawsze możemy znaleźć przekładki. Jak sama nazwa wskazuje: służą one do segregowania (grupowania) dokumentów wewnątrz teczki.

Teczki tego typu mogą nie posiadać zapinania, lub być zamykane na gumkę.

 

Teczki harmonijkowe

teczki harmonijkowe

Przeznaczenie teczek harmonijkowych jest takie samo, jak w przypadku teczek segregujących. Inna jest natomiast budowa: rolę przegródek nie stanowią płaskie arkusze kartonu lub tworzywa, a zakładki harmonijki. Można zatem powiedzieć, że każda teczka harmonijkowa to kilka teczek w jednej.

Teczki tego typu zapinane są najczęściej na gumkę: zaciąganą na okładkę, lub na guzik/haczyk na przedniej okładce.

 

Teczki zawieszkowe / zawieszane

teczki zawieszkowe

Teczki zawieszkowe są przeznaczone stricte do zastosowań archiwizacyjnych. W swojej najprostszej formie zbudowane są ze złożonego na pół arkusza tektury. Na obu końcach zamocowane są szyny z małymi haczykami. Taka konstrukcja pozwala na umieszczenie dokumentów wewnątrz teczki i zawieszenie jej w pozycji poziomej.

Z uwagi na swoją budowę, teczki tego typu stanowią jedynie część systemu i wymagają dodatkowo zastosowania dedykowanych pudeł lub specjalnych szuflad w szafach archiwizacyjnych.

 

Teczki akt osobowych

teczki akt osobowych

Teczki akt osobowych to grupa produktów archiwizacyjnych o wspólnym przeznaczeniu. Są to zarówno klasyczne teczki, teczki zawieszkowe, skoroszyty, jak również segregatory. Tym co je łączy, jest zastosowanie. Teczki akt osobowych są dedykowane do przechowywania dokumentacji pracowniczej. W związku z tym standardowo są one wyposażone w specjalne karty (typu ABC, lub ABCD), służące do opisu zawartości teczki.

 

Teczki do podpisu

teczki do podpisu

Teczki do podpisu (nazywane także książkami do podpisu) mają jedno, bardzo sprecyzowane zastosowanie. Służą one do przekazywania osobie decyzyjnej (dyrektorowi, prezesowi) dokumentów, które należy podpisać. Aby ułatwić i przyspieszyć tę czynność, dokumenty umieszczone w takiej teczce oddzielane są przy pomocy sztywnych przekładek z otworami. Ułatwia to przerzucanie dokumentów oraz ich wyjmowanie w celu zapoznania się z treścią. Ma to szczególne znaczenie w przypadku wielostronicowych umów.

Tym, co wyróżnia teczki do podpisu jest ich okładka: sztywna, z ozdobnym wykończeniem, często złotym liternictwem. Z uwagi na swoje przeznaczenie teczki tego typu są eleganckie i zarazem dyskretne.

 

Teczki z klipem

teczka z klipem

Połączenie teczki i deski z klipem. Zamykana okładka, w której umieszczamy dokumenty (lub notatnik) przytrzymywany sprężystym klipem. Najczęściej wykonane z tworzyw sztucznych (PVC, polipropylenu) usztywnionego od wewnątrz tekturą. Okładka posiada charakterystyczne wycięcie na metalowy klip.

 

 

Teczki kopertowe

teczki kopertowe

Teczki kopertowe najkrócej można określić jako teczki, które tak naprawdę są kopertami albo odwrotnie: koperty, które pełną rolę teczek. W swojej najbardziej popularnej wersji są to koperty wykonane z miękkiego, półprzezroczystego tworzywa (np. polipropylenu). Ich zamknięcie zabezpiecza się przy pomocy zatrzasku guzikowego.

Teczki kopertowe raczej nie są wykorzystywane do archiwizowania dokumentów, a jedynie do ich przenoszenia lub tymczasowego grupowania.

 

Teczki z rączką

teczki z rączką

Teczki z rączką to powiększona wersja teczek skrzydłowych: jeszcze solidniejsza i pozwalająca na przenoszenie nie tylko większej ilości dokumentów, ale także innych, drobnych przedmiotów.

Teczki tego typu wyróżniają się przede wszystkim obecnością rączki do przenoszenia, zamocowanej na grzbiecie. Często także ich zamknięcie jest zabezpieczone w inny sposób, np. przy pomocy zapięcia klamrowego. Teczki z rączką są popularne wśród młodszych uczniów szkoły podstawowej. Dlatego też nie brakuje na rynku teczek z ozdobnymi motywami i nadrukami przedstawiającymi sportowców czy postaci z popularnych seriali i filmów.

 

Teczki biznesowe

teczki biznesowe

Teczki tego typu stanowią raczej pełnoprawny rodzaj bagażu niż akcesorium do gromadzenia dokumentów. Ich budowa przypomina z zewnątrz teczki z rączką, ale w tym miejscu podobieństwa się kończą.

Teczki biznesowe są na ogół większe i inaczej skonstruowane. Główne materiały wykorzystywane do produkcji teczek biznesowych to tekstylia oraz skóry sztuczne i naturalne. Wewnątrz znaleźć możemy z reguły kilka przegród, zaczepy na długopisy, komory i wewnętrzne kieszonki zamykane na zamek błyskawiczny. Pozwala to na przenoszenie wielu przedmiotów o zróżnicowanych rozmiarach i kształcie (np. wizytówki, karty plastikowe, długopisy, telefon, laptop, pamięci przenośne, dokumenty).