Minister Rodziny i Polityki Społecznej wydał rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Wprowadzone zmiany w prawie pracy dotyczą nie tylko pracowników wykonujących swoją pracę stacjonarnie, ale również tych, którzy realizują ją zdalnie. Jakie zmiany niesie one ze sobą? W naszym artykule przedstawiamy najistotniejsze zmiany w przepisach dotyczących pracy przed komputerem.
W dzienniku Ustaw pod poz.2367 dnia 17.11.2023 roku opublikowane zostało rozporządzenie w sprawie bhp i ergonomii pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Ta nowelizacja w kodeksie z pewnością poprawi komfort pracy wielu pracowników.
Nowe rozporządzenie wynika przede wszystkim z konieczności dostosowania obowiązujących przepisów do wciąż zmieniającego się świata technologii. Jakie korzyści niosą ze sobą zmiany w prawie pracy? Otóż jeśli pracownik korzysta ze stacjonarnego komputera lub przenośnego sprzętu komputerowego (np. laptopa) przez co najmniej połowę dobowego czasu pracy musi mieć zapewniony przez pracodawcę dodatkowy sprzęt, który umożliwia ustawienie ekranu na wysokości wzroku. Może być to podstawka pod laptopa, dodatkowy monitor lub półka pod monitor.
Stojak pod monitor lub podstawka pod laptopa w zdecydowany sposób zmniejszają ryzyko wystąpienia negatywnych skutków wynikających z pracy siedzącej. Nieprawidłowo ustawiony monitor (zbyt nisko lub zbyt wysoko) sprawia, że przyjmujemy niekorzystną postawę. Długotrwała, nieprawidłowa pozycja niesie ze sobą wiele niekorzystnych konsekwencji. Ból pleców, dyskomfort podczas siedzenia, a co za tym idzie negatywne samopoczucie, spadek energii oraz wydajności.
Decyzję o tym czy pracownik otrzyma podstawkę pod monitor, regulowany monitor czy podstawkę pod laptopa podejmuje tylko i wyłącznie pracodawca. Jeżeli przydzieli on pracownikowi podstawkę lub monitor, nie jest zobowiązany do uwzględniania wniosków o przydzielenie innego sprzętu niż ten już otrzymany.
Podstawka pod laptop Leitz Ergo Cosy jest idealnym rozwiązaniem zarówno do pracy w pozycji stojącej jak i siedzącej. Umożliwia ona ustawienie laptopa tak, aby jego ekran znajdował się na optymalnej dla naszych oczu wysokości. Gumowe elementy oraz zintegrowany uchwyt gwarantują bezpieczne i stabilne umieszczenie laptopa.
W zależności od indywidualnych preferencji w szybki i łatwy sposób możemy ustawić podstawkę na jednej z czterech opcji. Podstawka ma kompaktowe rozmiary, dzięki czemu nie zajmuje dużo miejsca na powierzchni biurka. W razie potrzeby można ją również złożyć i łatwo przechować. Ergonomiczna konstrukcja podstawki zapewnia użytkownikowi komfort podczas pracy, a jednocześnie umożliwia przepływ powietrza pod urządzeniem. Dedykowana jest ona urządzeniom o przekątnej od 13” do 17”.
Stalowa podstawka Kensington pozwala podnieść monitor na odpowiednią dla oczu wysokość, co sprzyja prawidłowej postawie oraz zwiększa wydajność pracownika. Jej konstrukcja umożliwia przechowywanie pod nią klawiatury oraz innych akcesoriów biurowych. Półka pod monitor Kensington charakteryzuje się także stylowym wyglądem, dzięki czemu jest niezastąpionym elementem wyposażenia nowoczesnych biur. Jest odpowiednia dla komputerów iMac oraz monitorów zewnętrznych o przekątnej do 32” i wadze do 20 kg.
Klikając w poniższy przycisk, zapoznać się możecie z pozostałą ofertą podstawek pod laptopa, jak i również pod monitor.
Warto wiedzieć, że monitor powinien także spełniać pewne wymagania, są one następujące:
Podsumowując, zmiany w prawie pracy mówią o tym, że stanowisko pracy powinno być wyposażone w monitor stacjonarny lub w podstawkę, która umożliwia ustawienie ekranu tak, aby jego górna krawędź znajdowała się na wysokości oczu pracownika.
Znowelizowane rozporządzenie, objaśnia także, że stanowiskiem pracy jest przestrzeń pracy wraz z podstawowym wyposażeniem. Do podstawowego wyposażenia zaliczamy stół i krzesło. W załączniku do dokumentu wskazano, że krzesło wykorzystywane przez pracownika musi mieć podstawę z kółkami, możliwość swobodnej regulacji, wyprofilowane siedzisko i oparcie oraz możliwość obrotu. Zgodnie z nowym rozporządzeniem BHP przy komputerze, krzesła powinny posiadać także regulowane podłokietniki.
Wszystkie powyższe wymagania spełnia model Bizer R marki Nowy Styl. Jest to nowoczesny i wyjątkowo komfortowy fotel biurowy. Jego obrotowa podstawa na kółkach umożliwia swobodne przemieszczanie w obrębie stanowiska pracy. Fotel wykonany jest z materiałów wysokiej jakości, które gwarantują możliwość długotrwałego użytku. Model ten posiada możliwość regulacji: wysokości siedziska, wysokości podłokietników, kąta nachylenia oparcia oraz siedziska. Oprócz tego z tyłu fotela znajduje się taśma, która zapewnia podparcie odcinka lędźwiowego.
W ofercie posiadamy również kilka innych modeli foteli biurowych. Zobaczycie je, klikając w poniższy przycisk.
Nowością jest także podnóżek na życzenie pracownika. Co to oznacza? Otóż na prośbę pracownika, pracodawca ma obowiązek wyposażyć stanowisko pracy w podnóżek. Nie od dziś wiadomo, że osoby pracujące w biurze większość dnia spędzają w pozycji siedzącej . Ta pozycja nie sprzyja prawidłowemu ułożeniu kręgosłupa, dlatego też warto zadbać o odpowiednie podnóżki dla pracowników, dzięki którym praca będzie dla nich bardziej komfortowa.
Jaki podnóżek będzie odpowiedni? O wyborze najlepszego podnóżka pisaliśmy tutaj.
Oprócz tego kodeks pracy określa również, jakie dodatkowe elementy wyposażenia powinny znaleźć się na biurku. Stanowisko pracy powinno zostać wyposażone w klawiaturę oraz mysz komputerową. Jeżeli przy pracy istnieje konieczność korzystania z dokumentów, stanowisko pracy należy wyposażyć w uchwyt na dokumenty, posiadający regulację: ustawienia wysokości, pochylenia oraz odległości od pracownika.
Czy klawiatura powinna spełniać jakieś wymagania? Oczywiście, przede wszystkim konstrukcja klawiatury powinna umożliwić użytkownikowi przyjęcie pozycji, która nie będzie powodować zmęczenia mięśni kończyn górnych podczas pracy. Jej powierzchnia powinna być matowa, a znaki na niej powinny być kontrastowe i czytelne.
Podstawą odpowiedniego stanowiska pracy jest oczywiście biurko. W rozporządzeniu znajdziemy informację o tym, że jego konstrukcja powinna umożliwiać ergonomiczne ustawienie elementów wyposażenia stanowiska pracy, w tym zróżnicowaną wysokość ustawienia monitora ekranowego i klawiatury.
Jeżeli często zmieniamy pracę z siedzącej na stojącą, to doskonałym rozwiązaniem jest stanowisko pracy Leitz Ergo Cosy. Wspomagana pneumatycznie regulacja wysokości umożliwia łatwe i bezproblemowe przełączanie między pozycją siedzącą a stojącą (regulacja wysokości od 72 mm do 380 mm). Główna powierzchnia podstawki przeznaczona jest na umieszczenie monitora i laptopa, a wysuwany pulpit mieści klawiaturę i mysz oraz podpórki pod nadgarstki. Kompaktowe rozmiary podstawki sprawiają, że nie zajmuje ona dużo miejsca na powierzchni blatu roboczego.
Kolejną – bardzo ważną - zmianą w prawie pracy jest możliwość refundacji szkieł kontaktowych. Art. 207 § 2 Kodeksu pracy oraz Rozporządzenie Ministra Pracy jasno wskazuje, że zarówno osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, jak i w innym stosunku pracy mają prawo do pracy w bezpiecznych i higienicznych warunkach. Osoby pracujące na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (nie tylko w formie monitorów do komputerów stacjonarnych, ale również laptopów lub notebooków) w razie konieczności powinny mieć zapewnioną przez pracodawcę refundację na zakup szkieł kontaktowych lub okularów.
Konieczność stosowania okularów lub szkieł nie może być jedynie naszą decyzją. Jeżeli chcemy ubiegać się o refundację, powinniśmy pracodawcy przedstawić stosowne orzeczenie, które w razie problemów z widzeniem wystawia lekarz medycyny pracy. Kodeks pracy jasno wskazuje, że skierowanie na badanie profilaktyczne otrzymać powinien każdy pracownik, który korzysta z monitora co najmniej połowę dobowej normy pracy (mowa tutaj nie tylko o pracy stacjonarnej, ale również zdalnej).
Podsumowując, po zmianie przepisów pracodawca ma już nie tylko obowiązek refundować zakup okularów, ale również szkieł kontaktowych. Oczywiście refundacja przysługuje jedynie tym pracownikom, których wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania.
Należy tutaj jednak wspomnieć o tym, że refundacja szkieł kontaktowych podobnie z resztą jak i okularów przysługuje nie tylko pracownikom zatrudnionym na umowę o pracę, ale również tym, którzy pracują na podstawie umowy zlecenia.
Ważna jest także informacja, że wysokość dofinansowania do zakupu okularów lub soczewek nie jest określona przepisami. Zazwyczaj reguluje ją regulamin obowiązujący w danym zakładzie pracy.
Jak widzimy kodeks pracy jasno wskazuje, jakie są obowiązki pracodawcy względem jego pracowników. Powinien on zapewnić swoim podwładnym bezpieczne, higieniczne i ergonomiczne miejsce pracy. Uprawnienia pracowników są z biegiem czasu coraz większe i pozwalają na zachowanie odpowiedniego poziomu komfortu podczas pracy. Podsumowując, najistotniejszymi zmianami BHP przy komputerze, jakie weszły w życie wraz z nowelizacją rozporządzenia są:
Wcześniej wspomnieliśmy, że pracodawca ma obowiązek dostosować funkcjonujące już stanowiska pracy do nowych wymogów w terminie do 6 miesięcy. Jednak stanowiska pracy utworzone od 17 listopada br. muszą spełniać wymagania od samego początku.