Użycie papieru ozdobnego to bardzo efektowny, a jednocześnie najprostszy sposób na nadanie wyjątkowego charakteru zaproszeniom, kartkom okolicznościowym, dyplomom lub korespondencji.

Mnogość dostępnych rodzajów papieru nie ułatwia jednak zadania. Który papier wybrać? Czy będzie nadawał się do drukowania? Nasz krótki poradnik odpowie na te pytania, a także przedstawi najbardziej popularne rodzaje papierów ozdobnych.

 

PAPIERY POD NADRUK


W pierwszej kolejności omówimy papiery, które umożliwiają dokonywanie na nich nadruku. Ich cechą wspólną jest stosunkowo gładka powierzchnia, nie pokryta żadnymi dodatkowymi substancjami lub ozdobami. Wśród papierów pod nadruk wyróżniamy głównie:


Arkusze barwne

arkusze barwne


Arkusze tego typu posiadają nadrukowane tło i pod tym względem przypominają papier do dyplomów. Główna różnica to mniejsza gramatura, która nie przekracza 100-120g/m2 oraz rodzaj nadrukowanych grafik. Arkusze barwne mają bardziej ogólne przeznaczenie i stosowane mogą być do przygotowania zaproszeń, listów czy kart menu (ale także dyplomów lub certyfikatów).

Wykonanie nadruku przy pomocy drukarki laserowej lub atramentowej to oczywiście nie jedyny sposób wykorzystywania takich arkuszy. Równie dobrze można wypełnić je przy pomocy odręcznego pisma, lub połączyć obie techniki.

 

 

Kartony ozdobne / wizytówkowe

kartony wizytówkowe

Kartony ozdobne (określane także mianem wizytówkowych) różnią się od arkuszy barwnych pod prawie każdym względem. Po pierwsze na ogół mają większą sztywność i gramaturę – ta ostatnia często przekracza 200g/m2.

Druga cecha, to jednolitość powierzchni. Kartony tego typu nie są wstępnie zadrukowane żadną ilustracją. Jedyny wzór na jaki można trafić to delikatny deseń, występujący w przypadku niektórych papierów metalizowanych (gwiazdki, róże).

Trzeci wyróżnik to powierzchnia, która może być zarówno gładka, jak również posiadać delikatną fakturę (np. prążki, krata, „kora drzewa”).

 

 

 

PAPIERY DO WYCINANIA


Papiery tego typu nie są przeznaczone do wykonywania na nich nadruków. Wynika to w głównej mierze z faktu, że najczęściej są to papiery z dodatkową, ozdobną warstwą. Ich powierzchnia nie pozwala na poprawne osadzenie atramentu lub tonera, a próba zadruku może się skończyć nawet uszkodzeniem drukarki.

Papiery tego typu nie nadają się także do wykonywania origami. Nie są wystarczająco cienkie, a zbyt mocne zginanie może uszkodzić ich ozdobną powierzchnię.

Są to jednak papiery wręcz stworzone do wycinania. Dzięki swojej sztywności i efektownej powierzchni stanowić będą przyciągający wzrok dodatek do kopert lub kartek okolicznościowych. Stanowią także doskonały materiał do wykonywania różnego rodzaju ozdób.

 

Kartony brokatowe

kartony brokatowe

Kartony tego typu są pokryte błyszczącym, bardzo drobnym brokatem. Nadaje to im wyjątkowego charakteru i elementy wykonane z tego typu kartonu zawsze wyróżniają się na tle innych papierów oraz tworzyw.


 

 

Kartony welurowe

kartony welurowe

Kartony z warstwą wierzchnią wykonaną z miłego w dotyku flocku. Zarówno o jednolitej powierzchni, jak również z ozdobnymi wzorami. Jest to rodzaj kartonu, który cieszy nie tylko zmysł wzroku.

Podobnie jak w przypadku kartonów brokatowych warto używać go oszczędnie, tak aby dodatkowo zaznaczyć jego wyjątkowość. Świetnie sprawdza się nie tylko jako element kartek okolicznościowych, ale np. fragment ozdobionej ręcznie okładki pamiętnika.